BİRİNCİ MEHMET

BİRİNCİ MEHMET

20 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

mehmet 1389 yılında edirne’de doğdu.Osmanlı devletinin hükümdarı olan birinci beyazıt ile devlet hatun’un oğludur.Orta boylu, kırmızı yanaklı yuvarlak yüzlü, beyaz tenli ve geniş göğüslü olan birinci mehmet,aynı zamanda kuvvetli ve yapılı bir vücuda sahipti.ayrıca güçlü ve haraketli olan birinci mehmet iyi bir güreşci olurken aynı zamanda kuvvetli yay kirişlerini bile zorlamadan cekebilirdi.
Padişahlık dönemi boyunca yirimi dört tane savaşa birzzat katılan birinci mehmet bu savaşlarda ise farklı bölgelerden kırkı geçkin yara almıştır.Ayrıca adaletli bir hükümdar olan birinci mehmet müslümanlar ile hristiyanları aynı kafeye koyar ve hiçbir zaman dini konularda ayırımcılık yapmazdı.
Daha sonra amasya sancakbeyliğinde devlet işlerini ve yönetimini öğrenen birinci mehmet hükümdar olduktan sonra feret devri’inde dağilmış olan toprak bütünlüğünü toplaması nedeni ile osmanlı devletinin ikinci kurucusu olarak tanınmaktadır.
26 mayıs 1421 yılında hayatını kaybeden sultan çelebi mehmet’in ölümü saklanmış ve bu neden ile de tarihe ölüm haberi saklanan ilk hükümdar olarak geçmiştir.

istanbul escort bayan