Bir Döneme Damgasını Vuran Müzisyen: Selçuk Ural

30.09.2021
155
Bir Döneme Damgasını Vuran Müzisyen: Selçuk Ural

Bir Döneme Damgasını Vuran Müzisyen: Selçuk Ural, biyografi bölümünde Bir Döneme Damgasını Vuran Müzisyen: Selçuk Ural biyografisi ile sizlerleyiz. Bir Döneme Damgasını Vuran Müzisyen: Selçuk Ural , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Bir Döneme Damgasını Vuran Müzisyen: Selçuk Ural – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bir Döneme Damgasını Vuran Müzisyen Selçuk Ural

Bir dönem Türk müziğine damga vurmuş isimlerin başında gelen Selçuk Ural, 1945 senesinde Bartın ilinde doğmuştur. Günümüzde birden fazla kişi ‘‘Selçuk Ural nerelidir?’’ sualinin yanıtını merak etmektedir. Esasen Malatyalı olduğu bilinen Selçuk Ural, Tapu Kadastro biriminde müfettişlik görevini yürütmekte olan babası Beşir Ural’ın tayin durumu sebebiyle Bartın ilinde dünyaya gelmiştir. İlter Ural isminde bir ağabeyi ve Cihan Ural adında bir kız kardeşi bulunmaktadır. ‘’Selçuk Ural kaç yaşındadır?’’ diye merak edenler için, sanatçının 1945 doğumlu olduğu ve uzun yıllardır Türk müzik dünyası içinde olduğu bilinmektedir.

Daha sonra yine babasının tayin durumu sebebiyle Samsun’a yerleşen Ural ailesi, bir müddet burada yaşamıştır. Selçuk Ural da ilkokul öğrenimini burada tamamlamıştır. Ortaokulu Ankara Bahçelievler’de tamamlayan Selçuk Ural, lise öğreniminde de Ankara Cumhuriyet Lisesi’ne başlamıştır. Lisenin ikinci sınıfında buradan ayrılarak Ankara Devlet Konservatuarı’nda iki yıllık trombon bölümüne yönelen Selçuk Ural, burada Yurdaer Doğulu ve Alper Feyman gibi usta isimlerle sahneye çıkma şansı yakalamıştır. Burada Jüpiter Grubu adlı müzik grubu ile sahne alan Selçuk Ural, bu süreç içinde yazları İstanbul’da çalışmaktadır. Burada Şerif Yüzbaşıoğlu Orkestrası ile birlikte çalışmalara başlayan usta isim, okul kaydını da İstanbul Belediye Konservatuarı’na aldırır.

Zorlu ve Uzun Bir Yaşam Mücadelesi

Bu sürecin sonrasında orkestradan ayrılarak tek başına çalışmaya başlayan Selçuk Ural, İstanbul’un en popüler gece kulüplerinde sahne almaya başlar. Burada çeşitli yabancı dillerdeki şarkılarla da çalışmalarını gerçekleştiren Selçuk Ural, bir çok değişik müzik parçaları ile aylarca liste başlarında yer aldı. 1970 senesinin sonrasında Ülkü Aker, Fikret Şeneş, Febri Ecrioğlu, Baha Boduroğlu, Mustafa Algut ve Sezen Aksu gibi usta isimlerle çalışma olanağı yakaladı.

1974 senesinde askerlik görevini İzmir Bornova’da gerçekleştirdi. Buradan Ankara içinde bulunan ordu evine giden ve askerliğini burada nihayete erdiren sanatçı, bu sürecin sonrasında tekrardan sanat dünyasına adım atmış ve kariyerini kaldığı yerden sürdürmek adına cesur adımlar atmıştır. Selçuk Ural, bir süre boyunca tekrar gazino ve gece kulübü benzeri mekanlarda şarkı söylemeye başlamıştır.

Uzun Yıllar Boyunca Unutulmayan Bir Ses

Dönemin çeşitli koşulları sebebiyle sanat dışı bir çok durumla da gündeme gelen Selçuk Ural, birden fazla farklı yapıt ile film dünyasına da doğrudan bir giriş yaptı. Bilhassa Türkan Şoray ve Filiz Akın gibi usta isimlerle yapmış olduğu çalışmalar bi hayli ses getirdi. 1997 senesinde resmi olarak ilk albümünü çıkaran Selçuk Ural, bu süreç boyunca birden fazla farklı ailevi nedenlerden dolayı da ülke gündeminde sürekli olarak yer almıştır. Dönemin mafya işleri ve çalkantılı sanat dünyası sebebiyle ailesi ile ilgili çeşitli söylentiler çıkan sanatçı, bu süreç içinde belli bir süre gece kulüplerinde söylemeye ara vermiştir. Bir müddet sonra tekrardan bu gibi çevrelere dönen Selçuk Ural, tekrardan eski şan ve şöhretini elde etmeyi başarmıştır.

Günümüze kadarki süreç içinde üç farklı albüm çıkarmış olan sanatçı, İsviçre ve Almanya gibi birden fazla farklı Avrupa ülkesinde de turnelere çıkmış ve konserler vermiştir. Altın Kelebek gibi bir çok değişik ödül sahibi olan Selçuk Ural, hem hobi olarak hem de profesyonel bir biçimde tenis oynamaktadır. Bunun bunun yanında sıkı bir Galatasaray taraftarı olduğu bilinen Selçuk Ural, yaşamı boyunca üç farklı evlilik yapmıştır. Birçok birinin aklında bulunan ‘‘Selçuk Ural kimdir?’’ sualinin yanıtı olarak söz ettiğimiz bu bölümde sanatçı ile ilgili birden fazla çeşitli bulunmaktadır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.