Binnur Kaya Kimdir Nereli? Kırmızı Oda Doktor Kim?

26.10.2021
142
Binnur Kaya Kimdir Nereli? Kırmızı Oda Doktor Kim?

Binnur Kaya Kimdir Nereli? Kırmızı Oda Doktor Kim?, biyografi sitemizde, Binnur Kaya Kimdir Nereli? Kırmızı Oda Doktor Kim? başlığı altında makale bir araya getirdik. Binnur Kaya Kimdir Nereli? Kırmızı Oda Doktor Kim? biyografisi yazımızda…

Binnur Kaya Kimdir Nereli? Kırmızı Oda Doktor Kim?

Kırmızı Oda dizisindeki psikiyatrist Doktor hanım kim? Binnur Kaya kimdir ve nereli? Bugüne kadar olduğu dizileri ve filmleri nelerdir? İnstagram, YouTube ve Twitter hesabı var mı? Kaç yaşında? Boyu, burcu ve kilosu nedir? Evli mi? Tüm bu soruların cevabı biyografi yazımızda.

(Dilerseniz bu yazıya video şeklinde de varabilirsiniz video şeklinde de varabilirsiniz)

Bilinmeyenleri İle Binnur Kaya’nın Hayatı- Binnur Kaya Kimdir Ve Nereli?

Bu yazımızda şimdiye kadar oynadığı her rolün hakkını veren ve her zaman işini ciddiye alan kıymetli oyuncumuzun oyunculuk kariyerinden söz edeceğiz.

Binnur Kaya, 19 Nisan 1972 tarihinde Ankara Bahçelievler’de dünyaya gözlerini açtı.
Sevgi dolu bir ailede huzurlu ve düzenli bir çocukluk geçiren Binnur Kaya,
kısa bir sürede sanata olan yatkınlığıyla da çevresinin dikkatini çekmeye başladı.

Ulubatlı Hasan İlkokulu’ndayken flüt çalmayı öğrenen Kaya, yalnız kaldığında dile getirdiği Türk Sanat Müziği şarkılarıyla ve yaptığı taklitleriyle de özellikle karşı apartmandaki komşuları Gülay Hanım’ın ilgisini çekti ve komşusunun “Sen tiyatroyla ilgilensene Binnur” demesiyle birlikte Kaya’nın yaşamı değişmeye başladı.​

O zamana kadar yalnızca İlhan İrem ve Sakıp Sabancı taklitlerini yapabilen Kaya, ardından ağır ağır bu fikre ısındı ve kendini Bahçelievler Deneme Lisesi’nde amatör tiyatrolarda oynamaya başlarken buldu.
Tiyatro onun için hala bir sosyal faaliyetti ve asıl amacı Okyanus Bilimi okumaktı. Gazeteci olan babası ve ev hanımı olan annesi ise onun memur olmasını istemekteydi. Üniversite sınavlarına giren Kaya, ne yazık ki sınavı kazanamadı. Bunalıma giren ve hiçbir şey istemediğine karar veren Binnur Kaya, bir gün yolda yürürken konservatuarın tiyatro bölümünde okuyan lise arkadaşı Elvin Beşikçioğlu ile karşı karşıya geldi ve onun yol göstermesiyle Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü’nü burslu olarak kazandı.​

1995’te Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu,
Ankara’da üniversite eğitimini bitirdiktan sonra İstanbul’a taşındı.
Ankara Sahnesi ve Karatahta isimli çocuk tiyatrolarında çalışan Binnur Kaya İstanbul’da Bakırköy Tiyatro’sunda çalışmaya başladıktan bir süre sonra, bir arkadaşının önerisiyle Hülya Avşar Show’da Asiye kişiliğini canlandırmaya başladı.

İlk kez Kaynanalar dizisi ile dizi sektörüne giriş yapan oyuncu, başarılı sergilediği güçle hemen dikkatleri üzerine çekti.
Daha sonra Beşiktaş Kültür Merkezi oyuncu kadrosuna katılan Binnur Kaya, “Dış Kapının Mandalları”, “Çarli”, “Baba Evi”, “İnşaat” “Yabancı Damat”, “Babam ve Oğlum”, “Vavien”, “Küçük Kıyamet”, “Avrupa Yakası”,
“Sen Kiminle Dans Ediyorsun” Zengin Ve Yoksul gibi bir çok dizi ve filmde yer aldı.

Bilhassa Avrupa Yakası dizisindeki Şahika ve Türk Malı dizisindeki ‘Abiye’ kişiliğini canlandırırken sergilediği oyunculukla seyircinin büyük takdirini topladı.
Lakin onu birden çok oyuncudan ayıran özelliği ise şimdiye kadar olduğu tüm dizi ve filmlerin hemen hemen tamamının tutulmasıdır.
Bugüne kadar sergilediği müthiş oyunculuğu birden çok ödülü de bununla birlikte getirdi.

2008’de 8. Sinema Burada Festivali Genç Oyuncu Ödülünü ve 35. Kelebek Ödülleri En İyi Kadın Komedi Oyuncu Ödülünü kazandı.
2009’da Radyo Televizyon Gazetecileri Derneği aracılığıyla Medya Oscarları Yılın Kadın Oyuncu Ödülünü aldı.
2010’da “Vavien” filmindeki karakteri ile 42. Sinema Yazarları Derneği Ödülleri’nde ve 3. Yeşilçam Ödülleri’nde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini kazandı.
2014 senesinde ise 41. Magnum Altın Kelebek Ödülleri’nde Aramızda Kalsın adlı dizideki rolü ile En İyi Kadın Komedi Oyuncusu Seçildi.

Yakın gelecekte Cinayet Süsü ve Azizler filminde bulunan ünlü oyuncu şimdilerde TV8 ekranlarında yayına giren Kırmızı Oda dizisinde psikiyatrist
Doktor Hanım’ı canlandırmaktadır.

Binnur Kaya Yaşı,Boyu Kilosu

Oyuncu olduğu için araştırılan şu klasik bilgileri de verelim.
Binnur Kaya bekardır. Bir ablası mevcuttur. 1.63 cm boyundadır. 57 kilodur ve koç burcudur. Esasen Adanalı’dır. Tam bir doğa tutkunudur.
Hayvan severdir ve evinde kedileri mevcuttur.

Binnur Kaya İnstagram Kullanıyor Mu?

Adına açılmış bir çok sosyal platform hesabı bulunsa da ünlü oyuncunun bilinen herhangi bir resmi sosyal platform hesabı bulunmamaktadır.

Çok hassas ve kibar yapısı ile tanınan Binnur Kaya kariyeri boyunca her zaman seyirci aracılığıyla takdir edildi. Yaklaşık 25 senedir başarıyla
kariyerine devam eden oyuncumuza son dizisinde de başarılar dileriz.
Alışılagelmiş olmayan ve seyirciyi ekran başına çekmenin zor olduğu bir yapıya sahip Kırmızı Oda dizisinde önünde zor bir yol var. Çünkü her ne kadar ülkemizde seyirci aynı tarz dizilerden sıkıldık deseler de farklı dizileri de benimseme noktasında zorlanabiliyor.

Umarız başarılı olur.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.