Binali Yıldırım Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
252
Binali Yıldırım Kimdir? Biyografi Sayfası

Binali Yıldırım Kimdir? Biyografi, bölümünde Binali Yıldırım Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Binali Yıldırım Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Binali Yıldırım Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Binali Yıldırım

Binali Yıldırım,1955 senesinde Erzincan’ın Refahiye beldesinde dünyaya geldi. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı.

Binali Yıldırım, 1978-1993 senelerı içinde Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı.

Binali Yıldırım, 1990-1991 senelerı içinde İsveç’te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü’ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi hususunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa’da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu.


1994-2000 senelerı içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul’da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

Başta İstanbul-Yalova ve Bandırma hatlarının açılarak, Adnan Menderes ve Turgut Özal bi hayli hızlı feribotlarının sefere konulması olmak üzere İstanbul’a kazandırılan toplam 29 iskele/terminal, 22 deniz otobüsü ve 4 feribotla İDO, dünyanın en büyük deniz taşımacılığı şifrketi oldu.

Binali Yıldırım, 1999 senesinde deniz toplu taşımacılığı ve turizme katkılarından dolayı ülkeler arası “Skal Kulübü” aracılığıyla verilen kalite ödülüne layık görüldü.

Binali Yıldırım 58., 59. ve 60. Hükümetlerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanlığı ve TBMM 22. Dönem AK Parti İstanbul, 23. Dönem AK Parti Erzincan ve 24. Dönem AK Parti İzmir milletvekilliği yaptı.

Binali Yıldırım, Bakanlığı sırasında 22 Temmuz 2004 günü Pamukova Tren Kazası meydana gelmiş, kendisi sorumluluk kabul etmemiş, kamuoyunun yoğun baskısına rağmen görevinden istifa etmemiştir.

Binali Yıldırım Görevde olduğu sürede Yüksek Hızlı Tren hatları döşenmiş ve hattın Ankara – Eskişehir kısmı 13 Mart 2009 tarihinde hizmete açılmıştır. Hattın Ankara-Konya kısmı ise 23 Ağustos 2011 tarihinde hizmete girmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.