Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir

30.09.2021
262
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir?, biyografi bölümünde Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir? biyografisi ile sizlerleyiz. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir? , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir? – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir
Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal Kimdir? Anesteziyoloji ve yoğun bakın uzmanı, şu anda da Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi olan Prof. Dr. Necmettin Ünal 1961 senesinde Elâzığ’da doğmuştur.

Lise eğitimini 1975- 1978 senelerı içinde Bursa Erkek Lisesi’nde tamamlamış ve bitirdiği yıl İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başlayarak 1984 senesinde mezun olmuştur. Mezun olduktan sonra iki buçuk sene doktor unvanıyla Turhal’da hükümet tabipliği yapmıştır. 1987 ve 1993 senelerı içinde ise Ankara Üniversitesi (AU) Tıp FakültesiAnesteziyoloji ve Reanimasyon Anabilim Dalı’nda anestezi asistanlığı yapmıştır. Asistanlık yaptığı zamanlarda Hollanda’da Rotherdam Üniversitesi Yoğun Bakım Bölümü’nde dokuz ay boyunca araştırmalarda bulunmuştur. Asistanlığını yaptığı dalda uzman doktor olduktan sonra Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde kalarak 1993- 1998 senelerı içinde öğretim görevlisi olarak çalışmıştır.

Uzmanlığını yaparken yurt dışındaki işlerini ve incelemelerinı tamamlamak adına yine Rotherdam’a gitmiştir. Türkiye’ye dönüş yaptıktan sonra yine Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Anesteziyoloji Kliniği’nin değişik yerlerinde çalışmış; fakat reanimasyona bunun bunun yanında ağırlık vermiştir. Daha sonra doçentliğini almış ve ağırlıklı olarak yoğun bakımda çalışmıştır. 2003 senesinde profesörlük unvanına sahip olmuştur. Akademik yaşamına da yine yoğun bakımda devam etmiştir.

Prof. Dr. Necmettin Ünal Kariyeri

95’ten fazla ülkede organize olan, çoğunluğu ülkeler arası tıp, dernek ve federasyonlar olmak üzere 98 ülkeler arası kuruluşun desteklediği örgüt aracılığıyla 22 Ekim 2019’da verilen Global Sepsis Alliance (GSA) ödülüne layık görülmüştür. Ünal, almış olduğu küresel ödülün sepsis ile karşılaşmada oldukça önem taşıdığını vurgulamıştır. Sepsisi, herhangi bir enfeksiyona vücudun verdiği tepkinin kontrolsüzlüğü yahut yetersizliği neticesinde organ fonksiyon bozukluğu ve organ yetmezliğiyle yaşanan hastalıktır olarak tanımlamıştır. Ayrıca Prof. Dr. Ünal, Sepsis hastalığında ölüm hızının çok yüksek olduğunu da vurgulamıştır. Her türlü virüs, bakteri yahut parazit kaynaklı enfeksiyonların sepsise neden olabileceğini de ifade etmiştir.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde öğretim kullanıcı hesabıne devam eden Prof. Dr. Necmettin Ünal, sepsis ile alakalı çalışmalar ile ilgili Sağlık Bakanlığı ve Türk Yoğun Bakım Derneği ile birlikte farkındalığı arttırmak adına toplam 45 bin sağlık personeline eğitim vermiştir. Sepsis tanımı ülkeler arası düzeyde en son 2016 senesinde olmak üzere üç kere değişmiştir. Pek çok üniversite öğrencisinin katılımı ile yaptığı araştırmada tıp fakültelerinin eğitim içeriklerinde sepsis ile alakalı bilgilerin güncellenmesi gerektiğini ortaya koymuştur.

Prof. Dr. Necmettin Ünal 10 Ocak 2020’de Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi olmuştur. Sağlık Bakanlığı, Bilim kurulu üyeleri ile birlikte Kovid-19 ile mücadeleyi yönetmeye sürdürmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.