Bilgen Bengü Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
103
Bilgen Bengü Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Bilgen Bengü Kimdir? Biyografisi, bölümünde Bilgen Bengü Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Bilgen Bengü Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Bilgen Bengü Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bilgen Bengü

Bilgen Bengü, 19 Aralık 1957 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Bilgen Bengü, şarkı söylemeye 3-4 yaşlarında başladı. Müziğe karşı kabiliyetini fark eden ailesi onu Ankara Devlet Konservatuarı’na göndermek istedi ama liseye başlayınca müzik yaşamını okul orkestrasında solist olarak sürdürdi.

Bilgen Bengü, lisede bir sınıf arkadaşının ninesinin müzik çalışmalarına eşlik ederken Nino Varon’la tanıştı. Bengü’nün müzik kabiliyeti Varon’un dikkatini çekti. Bengü’den, Şanar Yurdatapan aracılığıyla başlatılan Cici Kızlar projesinde Şebnem Aksu ve Birnur Bilginoğlu ile birlikte yer alması istendi. Katılmayı kabul edince Bengü’nün ilk müzik kontratı ailesi aracılığıyla imzalandı. Bengü, Cici Kızlar’a katılır katılmaz kendini 1975 Eurovision Şarkı Yarışması Türkiye Finali’nde yarışırken buldu. Grup, yarışmaya kelimeleri ve müziği Atilla Özdemiroğlu’na ait “Delisin” şarkısı ile katıldı. Semiha Yankı ile birinciliği paylaşımı yaptılar ve Türkiye’yi temsil edecek yarışmacının tespit edilmesi için gereken kurayı Bilgen Bengü çekti. Kurada kaybedince Türkiye’yi Stockholm’de temsil etme hakkını kaybettiler. Bengü, bir anda bütün Türkiye’nin tanıdığı Cici Kızlar’ın “Kıvırcık”ı olmuştu. Şat Yapım aracılığıyla gruba özel şarkılar ve koreografiler yapılıyordu. Cici Kızlar’la iki yıl boyunca başarılı çalışmalar yaptı. “Delisin”, “Bak Şu Çocuğa”, “Olmaz ki”, “Uçtu Uçtu” şarkıları hit oldu. Birçok dergi ve kuruluş aracılığıyla yılın grubu seçildiler. “Delisin” adlı filmde oynayarak Tarık Akan ve Necla Nazır’la başrölü paylaşımı yaptılar. Bir aylık Anadolu turnesine çıktılar.

1976 senesinde Cici Kızlar dağılınca Bilgen Bengü müziğe tek başına sürdü. Nino Varon’la Nova Müzik çatısı altında çalışmaya başladı ve düzenlemesi Onno Tunç’a ait “Söyle Kimdi O?” adlı 45’liğini çıkardı. Hey dergisi aracılığıyla “Yılın Ümit Veren Kadın Sesi” seçildi. “Söyle Kimdi O?” müzik listelerinde bir numara oldu. Ardından “Kendine İyi Bak”, “O Piti Piti” ve “Dik Kalbimde Yarayı” teklileri piyasaya çıktı. Altı defa Anadolu turnesine çıktı. Bunlardan kimilerinde Barış Manço, Bedia Akartürk, Tanju Okan, Coşkun Demir, Edip Akbayram, Tülay Özer, Ela Altın, Ahmet Özhan, Neco, Melike Demirağ, Arzu Ece, Fatih Mühürdar, Ercan Turgut gibi sanatçılarla aynı sahneyi paylaşımı yaptı.

Sahne, konser, turne çalışmaları yaparken bunun yanı sıra okuluna sürdürmektedu. 1984 senesinde İ.T.Ü. Türk Musikisi Devlet Konservatuarı Temel Bilimler bölümünden mezun oldu.

1983 senesinde bir çok bestesini, düzenlemesini Esin Engin’in ve Turhan Yükseler’in yaptığı “Kıvırcık” adlı albümünü piyasaya çıkardı. Albüm tanıtımının yettiği kadar yerine getirilmemesi sebebiyle başarısız oldu. Bengü 1988 senesinde müziğe ara verdi.

Uzun bir aradan sonra, 2003 senesinde, 4 şarkılık bir EP olan “Canım Çekti”yi çıkardı. Düzenlemeleri Turhan Yükseler’e ait olan bu EP’de “Delisin”, “Söyle Kimdi O”, “Nerden Çıktı Bu Rüzgar?” ve “Haydi Haydi, Git de Konuş” adlı şarkılar bulunmaktaydı. 2000’li senelerda “Bak Bir Varmış Bir Yokmuş” ve “Bir Zamanlar” gibi derleme albümlere hit şarkılarıyla katılan Bengü’nün en bi hayli beğeni alan şarkılarından bir araya gelen “En İyileriyle Bilgen Bengü” albümü 2009 senesinde sevenleriyle buluştu. Sanatçı son kez 2011 senesinde kelimeleri ve müzikleri Yavuz Hakan Tok’a ait “Şarabi” teklisiyle müzik marketlerdeki yerini aldı.

Bilgen Bengü, Cem ve Can isimli iki erkek çocuk sahibidir.Bebek (1979)
Delisin (1975)
Diskografi

Söyle Kimdi O? / Bizim Olsun (Tekli, 1976)
Kendine İyi Bak / Kalbim Durdu Heyecandan (Tekli, 1977)
O Piti Piti / Anlatır mısın? (Tekli, 1978)
Dik Kalbimde Yarayı / Biliyorsun, Susuyorsun (Tekli, 1979)
Kıvırcık (Albüm, 1983)
Canım Çekti (EP, 2003)
En İyileriyle Bilgen Bengü (Toplama, 2009)
Şarabi (Tekli, 2011)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.