Bernhard Riemann Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
299
Bernhard Riemann Kimdir? Biyografi Sayfası

Bernhard Riemann Kimdir? Biyografi, bölümünde Bernhard Riemann Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Bernhard Riemann Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Bernhard Riemann Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bernhard Riemann Kimdir

Georg Friedrich Bernhard Riemann, 17 Eylül 1826 senesinde Almanya’da Dannenberg yakınlarında Hannover Krallığının Breselenz kasabasında dünyaya geldi.

6 çocuklu bir ailenin ikinci çocuğuydu. Riemann’ın bilime bu katkıları ardından geliştirilen rölativite teorisinin geliştirilmesinde de önemli rol oynamıştır. Riemann ismi bunun yanı sıra zeta özelliği, Riemann lemması, Riemann manifoldları ve Riemann yüzeyleri ile de ilişkilidır.

Riemann, 1840 senesinde büyükannesi ile yaşamak ve Lyceum’u ziyaret etmek için Hannover’e gitti. Büyükannesinin 1842 senesindeki vefatından sonra Lüneburg’daki Johanneum’a giden Riemann, 1846’da yani 19 yaşında Göttingen Üniversitesi’nde filoloji ve teoloji çalışmaya başladı. En ufak kareler yöntemini anlatan matematikçi Gauss’un derslerine katıldı. 1847 senesinde Riemann’ın babası ona teolojiyi bırakıp matematik çalışması için izin verdi.


1847 senesinde Berlin’e giden Riemann, burada 2 yıl kalan matematikçi 1849 senesinde Göttingen’e döndü.

Riemann, ilk dersini 1854’te verdi ve bu dersle yalnızca Riemann geometrisinin temellerini kurmakla kalmadı bunun yanı sıra ardından Einstein’in rölativite teorisinde kullanacağı yapıların da temellerini attı. 1857’de Götingen Üniversitesi’nde özel profesörlük kademesine terfi etti ve 1859’da profesör oldu. Riemann’ın Öklid dışı geometri üzerine yaptığı çalışmalar için Einstein’da 60 yıl sonra şöyle diyecekti:

“Bu yoruma çok önem veriyorum, bundan haberim olmasaydı görelilik kuramını hiç bir zaman geliştiremeyecektim.”

1862 senesinde Elise Koch ile evlendi. Aynı yıl geçirdiği soğuk algınlığı ve tüberkülozdan sonra Göttingen’in havası ona çok sert gelmeye başladı, bu yüzden bundan sonraki ömrünün büyük bir bölümünü İtalya’da geçirdi. burada kaldığı sürede, İtalyan matematik okulunu büyük ölçüde etkiledi.

Yaşamının 6 yılı içinde birden çok akademinin kullanıcı hesabıne de seçildi ve haklı bir üne kavuşan Riemann, 20 temmuz 1866 tarihinde genç yaşta öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.