Berkant Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
263
Berkant Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Berkant Kimdir? Biyografisi, bölümünde Berkant Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Berkant Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Berkant Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Berkant Akgürgen

Berkant Akgürgen, 31 Aralık 1938 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. Berkant Akgürgen, babası Hasan Akgürgen’in Köy Enstitülerindeki görevi sebebiyle Ankara’nın Hasanoğlan Köyü’nde 31 Aralık 1938 tarihinde dünyaya gelmişti.

Berkant Akgürgen, 1945 senesinde ilkokula Hasanoğlan Köy Enstitüsü’nde başlayan Berkant, babasının tayini çıkınca eğitim hayatına önce Bilecik sonra da Denizli’de sürdü. Ortaöğrenim senelerında mızıka ile edindiği müzik tutkusunu, piyano çalmaya başlayarak ilerleten Berkant, 1956 senesinde yatılı olarak okuduğu Denizli Lisesi’ nden mezun oldu.


İlk kez 1957 senesinde Ankara’da bir düğün salonunda “Üstün Poyrazoğlu Orkestrası” ile sahneye çıktı. Aynı yıl kurduğu “Jüpiter Kenteti” adlı müzik topluluğu ile gece kulüplerinde çalıştı. Bu zamanda tanınmasının sonrasında TRT Ankara Radyosu’nda program yapmaya başladı. Askerlik sürecinde bando takımında yer almasının sonrasında İstanbul’a giderek saksafon öğrendi. 1964’te Ankara’da Yurdaer Doğulu ile orkestra kurarak çalışmalarını sürdürdü. 1965 senesinde Vasfi Uçaroğlu Orkestrası’na solist olarak katılan Berkant, ilk plağını aynı yıl çıkardı. Sezen Cumhur Önal, Metin Bükey veTeoman Alpay ile de çalışan sanatçı, 1967 senesinde çıkardığı Samanyolu adlı şarkısıyla çok kısa bir sürede zirveye tırmandı. 1967’de sinema alanında da bulunan Berkant, 1971 yılına kadar çeşitli filmlerde rol aldı. Beste ve şarkı sözü uyarlaması, yazarlığı yaptı.

Berkant’ın seslendirdiği, kelimelerini Teoman Alpay’ın yazdığı ve bestesi Metin Bükey’e ait olan “Samanyolu” adlı şarkı, 1969 senesinde Hollandalı pop şarkıcısı David Alexander Winter aracılığıyla “Oh Lady Mary” adıyla seslendirilince batıda da tanınan bir parça halini aldı. Lakin parçayı tüm dünya çapında tanıtan şarkıcı Patricia Carli olmuştur. Şarkının plağı 1968 senesinde 100.000’in üzerinde satarak Türkiye’de platin plak alan ilk plâk olmuştur.

Bir süredir akciğer kanseri teşhisi ile tedavi gören ve ardından evinde yaşadığı nefes darlığı sorunu sebebiyle durumu kötüleşen Berkant Akgürgen 1 Ekim 2012 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.