Berdan Mardini Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
119
Berdan Mardini Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Berdan Mardini Kimdir? Biyografisi, bölümünde Berdan Mardini Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Berdan Mardini Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Berdan Mardini Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Berdan Mardini

Berdani Mardini, 5 Kasım 1978 senesinde Diyarbakır’da dünyaya geldi. Yedi kardeş’in 6. sı olan olan Mardini’nin babası T.Z.D. Kurumunda çalışan bir devlet memuruydu. Babasının mesleği sebebiyle eğitimini değişik illerde sürdürmek zorunda kaldı.

İlkokul ikinci sınıfa kadar Diyarbakır’ın Çınar beldesinde okudu. Daha sonra babasının tayini çıkınca, ailesiyle birlikte Isparta’nın Gelendost taşındı. İlkokul üçüncü sınıfa Gelendost’ta sürdü. O senelerda kabiliyeti ön plana çıkmaya başlıyordu. Okulda oynadığı piyes, tiyatro gibi sanat alanlarında sesinin güzelliği çevresi aracılığıyla fark edildi.

İlkokul 5.sınıfta tertip edilen ilçeler arası şiir müsabakasında üçüncü oldu. Daha sonra ortaokul senelerında okulun gerçekleştirdiği birden çok sosyal ve kültürel faaliyetlerde görev aldı. Ortaokulda üç, lisede iki sene tiyatro oynadı. Yine okulun düzenlemiş olduğu ses müsabakasında birinci oldu. O dönemler müziğe daha fazla merak sarmaya başlamıştı. Enstrüman çalmayı çok istiyordu. Okulun açmış olduğu bağlama kursuna ablası ve ağabeği yazıldığı için kendisi yazılamadı. Ama o kadar hevesliydi ki ağabeyi ve ablası evde çalışırken onları seyreder, ardından bağlamayı gizlice alıp kendi kendine çalışırdı. Bir süre sonra kendide bağlama çalmaya başladı. Derken babası emekli oldu ve ağabeğiyle ablasının, önceden gittiği İstanbul’a yerleşmek zorunda kaldı.

İstanbul’da Avcılar’a yerleşti. Avcılar Süleyman Nazif Lisesi’nde eğitim hayatına Lise üçüncü sınıftan sürdü. Bir senelik okul yaşantısı içinde yine okulun gerçekleştirdiği konser ve faaliyetlerde yer aldı. Üniversite sınavını kazanamadı ve iş yaşamına atıldı. Babasının açmış olduğu tekstil şifrketinda kardeşleriyle birlikte çalışmaya başladı. Burada işin bütün safhalarında çalıştı. Ortacı, makineci ve pastalcı olarak çalıştı. İki senesini burada geçirdikten sonra şirketlerinin yakınındaki bağlama kursuna yazıldı. Orada çok iyi bağlama çalan birine rastladı. Bir gece onunla birlikte Avcılar sahilde bir bara gidip eğlenmeye karar verdiler. O barda ses düzeni halen yeni kurulduğu için herkes kendi masasında çalıp dile getiriyordu. Kendi kendilerine mırıldanırken barın sahibi rica etti ve ses düzeniyle okumasını istedi. Orada bir iki türkü okuyunca çok beğenildi ve geceleri sahneye çıkması istendi.

Aslını söylemek gerekirse sahne anlamında müzik yaşamına başlaması tamamen bir tesadüftü. Bu dönem içinde sabahtan akşama kadar işyerinde,işten sonra da ailesinden gizli olarak sahne yaşamına başladı. Çevresi çok başarılı olduğuna inanıyordu. İstanbul’un değişik semtlerinden teklifler gelmeye başlamıştı. Bunun yanı sıra profesyonel anlamda müziğe merak sarmaya başlamış ve teklifleri değerlendirme kararı almıştı. Ama konfeksiyon yaşamı sürdürmektedu. İkisinin de bir arada gitmeyeceğini düşünerek ailesine gece sahne aldığını ve artık müzikle uğraşmak istediğini dile getirdi. Ailesinden de olumlu yanıt aldı.

Konfeksiyon yaşamına son verip Bakırköy Prestij Bar’dan gelen teklifi ışığında orada çalışmaya başladı. Prestij Bar’da sahne almaya başladıktan sonra, değişik bir çok teklifler gelmeye başladı. Profesyonel bir müzik yaşamı için nota ve solfej dersleri alarak kendisini bu anlamda daha da ilerletmeye başladı. Aslını söylemek gerekirse konservatuar okumak istiyordu, hatta sınavlarına da girdi, fakat başarılı olamadı. Yalnız bu işin okulunu okumanın şart olmadığını, insanın kendini bu anlamda geliştirmek için dışarıdan da özel eğitimler alabileceğini ve kendini hazırlayabileceğini düşünüyordu.

Bir iki yıl Bakırköy’de sahne aldıktan sonra Etiler Zorba Taverna haftanın bir günü türkü gecesi yapmasını istemişti. Pazar günleri orada çıkmaya başladı. Bir dönem sonra şu aralar da sahne aldığı yer olan Taksim Mektup Bar’da çıkmaya başladı. Sahne senelerına başladıktan sonra kendisinden iki yaş büyük olan ağabeğide gitar çalmaya başlayarak Berdan’a sahnede eşlik etmeye başladı. Nihayet profesyonel çalışması 2000 senesinin kasım ayında piyasaya çıktı. Albümü Canan Prodüksiyon aracılığıyla yapılmıştı. Ama gerek yapım hatası gerekse tanıtım hatası kitlelere onu ulaştıramamıştı. Bu albüm kendisi için iyi bir tecrübe oldu. 2000 senesinden 2002 yılına kadar bu anlamda mücadele verdi ve sonunda istediği albümü yaptı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.