Berat Albayrak Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
317
Berat Albayrak Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Berat Albayrak Kimdir?, biyografi bölümümüzde Berat Albayrak Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Berat Albayrak Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Berat Albayrak Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(1) (0)
Ad Soyad Berat Albayrak
Meslek Siyasetçi
Yaşı 43 (1978-01-01)
Boyu 1.78
Kilosu 71 KG
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü
Eşi Esra Erdoğan
Doğum Yeri İstanbul

Berat Albayrak Kimdir? Biyografi

Berat Albayrak, 1 Ocak 1978 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kökeni Trabzon Dernekpazarı ilçesinin Yenice Köyü’ne dayanmaktadır ve babasının adı Sadık Albayrak’tır.  

Orta öğretim eğitimini Özel Fatih Koleji’nde tamamlamış ve yüksek öğretim eğitimi için İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nü tercih etmiştir. Eğitimine yurt dışında devam etme kararı alarak, New York’taki Pace Üniversitesi’nde ‘İşletme Yönetimi’ alanında yüksek lisans yapmıştır.  

Eğitiminin sonrasında 1996 senesinde çalışma yaşamına başlamış ve 1999 senesinde profesyonel olarak görev üstlenmeye başlamıştır.  

Çalık Grubu’nun yurtiçi ve yurtdışı şirketlerinde birden fazla görevde bulunan Albayrak, 2002 senesinde Çalık Holding’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ofisinde ‘Finans Direktörlüğü’nü üstlenmiştir. Yüksek lisans eğitimini de bu sürede yapmıştır.

Amerika’dan 2006 senesinde Türkiye’ye dönüş kararı alarak, aynı holdingin ‘Mali İşler Genel Müdür Yardımcılığı’ görevine atanmasından 1 yıl sonra da Çalık Holding Genel Müdürü olmuştur.  

Grup içi firmalarda da ‘Yönetim Kurulu Üyesi’ olarak bulunan Berat Albayrak, Finans ve Bankacılık bilim dalında doktorasını yapmış, yenilenebilir enerji kaynaklarının finansmanı üzerine de tez hazırlamıştır.  

Özel sektörden 2013 senesinde ayrılma kararı alan Berat Albayrak, Sabah Gazetesi’nde köşe yazarı olarak görev almış ve ‘Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Finansman’ alanında da ders vermiştir.  

Çeşitli sivil toplum kuruluşlarında da görev alanBerat Albayrak, 7 Haziran 2015 tarihinde yapılan seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir. 1 Kasım genel seçimlerinin sonrasında da Başbakan Ahmet Davutoğlu aracılığıyla kurulan 64. Hükümette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirilmiştir.  

Görevine Binali Yıldırım aracılığıyla kurulan 65. Hükümette devam eden Albayrak, 2017 Anayasa Değişikliği Referandumu’nda kabulü sağlanan Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin 2018 Genel Seçimleri sonrasında 66. Hükümette ‘Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı’ görevine atanmıştır. 8 Kasım 2020 tarihinde ise bu görevinden istifa etmiştir.
 
Albayrak, 2004 senesinde Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kızı Esra Erdoğan ile dünya evine girmiş ve bu evlilikten de 3 çocuk sahibi olmuştur.  

Oğlak burcu detaylarına sahip olan Berat Albayrak, 1.78 metre uzunlukta ve 71 kilogram ağırlıktadır.  

05 Haziran 2020 Cuma 23:07 16 Aralık 2020 Çarşamba 13:26
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.