Bengü Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
149
Bengü Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Bengü Kimdir? Biyografisi, bölümünde Bengü Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Bengü Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Bengü Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bengü

Bengü (Bengü Erden), 2 Nisan 1979 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. 2000-2005 senelerı içinde bi hayli beğeni alan yüksek hitli albümler çıkardı.2007 senesinde Taktik albümünde bulunan Korkma Kalbim şarkısıyla MÜ-YAP Müzik Ödüllerinden “Dijital Ödül” aldı.Taktik albümü 2007 yazının en fazla satan 3. albümü olmuştur.2009 senesinde İki Melek albümünü çıkardı.Albüm 135.000 kopya sattı ve İstanbul FM’den “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülünü, Siyaset Dergisi’nden “Yılın Şarkısı” ödülünü aldı.

Resmi Türkiye listesinde albümün ilk teklisi İki Melek ile 3 hafta ve albümün ikinci teklisi Kocaman Öpüyorum ile 4 hafta olmak üzere 2009’un en uzun süre zirve’de kalan sanatçıları’ndan oldu.En son çıkardığı Dört Dörtlük albümüyle yılın en fazla satan albümler listesinin başlarına yerleşti.Albümden çıkan ilk single Aşkım ile büyük başarı yakaladı.Şarkı’nın Youtube da 6.500.000’un üzerinde tıklanma graği mevcuttur.Şarkı Google Zeitgeis raporlarına göre 2011’nin en fazla aranan şarkısı oldu.Albümün 2. teklisi Saat 03:00 ilk tekliye göre daha başarılı olurken Radyolarda en fazla çalan şarkılar listesinde üst sıralarda yer almıştır.25.000 kopya satan albüm ile Bengü 2011’in “En Çok Takip Edilen Sanatçısı” olmuştur.

Bengü son kez 2012 senesinin son aylarına doğru 8 çalışması aynı zaman 2. single’ı olan Anlatacaklarım Var’ı piyasaya sürmüştür.Avrupa Müzik’ten ayrılıp kendi markasını temsil edecek olan BNG Müziği kuran Bengü bunun yanı sıra DMC ile anlaşmıştır.Single’da sözü ve müziği Zeki Güner’e ait olan Haberin Olsun ve Yaralı şarkılarına yer vermiştir.Versiyonlarla birlikte toplam 7 şarkının olduğu albümün aranjörlüğünü Mustafa Ceceli üstlenmiş.İlk klip Haberin Olsun’a Nihat Odabaşı yönetmenliğinde çekilmiştir.

Bugüne kadar 6 albüm bir de single olmak üzere 7 proje yayınlayan Bengü müzik yaşamında 70’in üzerinde adaylığın bunun yanında bir çok ödül sığdırdı.Adaylıkları içinde 3 Kral TV Video Müzik Ödülleri adaylığı, ödülleri içinde 3 İstanbul FM Altın ödülü bulunmaktadır.

Müzikle tanışması ilkokul senelerında İzmir Devlet Senfoni Orkestrası ile oldu. Yine İzmir’de sahnelenen “Oliver Twist” isimli müzikalde başrol oynadı. İzmir Devlet Konservatuvarı Genel Müdürü Müfit Bayraşa’dan şan dersleri aldı. 1998 senesinde Müfit Bayşara’nın bir bestesiyle MÜYAP ve Show TV’nin organize ettiği Pop Show ’98 adlı şarkı müsabakasında 2. oldu. Akademi İstanbul’da müzik eğitimi aldı. Üç yıl süre ile Kenan Doğulu’ya vokallik yaptı.25 Aralık 2004 tarihinde ATV’de “Elifnağme” adlı programı sundu.2007 de Show TV de Organize edilen Bak Kim Dans Ediyor adlı yarışmada 1. oldu.


Yaklaşık üç buçuk yıllık bir albüm çalışmasının sonrasında birinci albümü olan “Hoş Geldin”i 6 Temmuz 2000’de piyasaya sürdü.Kenan Doğulu,Şehrazat ve Ümit Sayın gibi önemli müzisyenlerin imzası bulunan albümde9 şarkı ve bir remix yer alıyor.Yıl sonuna kadar 15.000 satış rakamı elde etti.Bengü bu albümle yurt içinde ve yurt dışında olmak üzere 300’e yakın konser verdi.

Bengü asıl çıkışını,30 Mayıs 2005 tarihinde ikinci albümü olan “Bağlasan Durmam” ile yapmıştır.5 Yıllık aranın sonrasında Dokuz Sekiz Müzik’le anlaşan Bengü, albüm’de bulunan Korkumdan Ağladım,Gel Gel, Ciddi Ciddi sözü ve müziği kendisine ait olan Müjde ve albümle aynı adı taşıyan Bağlasan Durmam şarkıların klip çeken Bengü , bu albümü’ün satış başarısı ve şarkılara yoğun istek olması ile 12. Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde En İyi Pop Kadın Sanatçı dalında aday gösterilmiştir. Yılın en fazla satan albümlerinden birisi olan Bağlasan Durmam yıl sonuna kadar 52.000 satmıştır.

2 Haziran 2007 tarihinde çıkardığı “Taktik” albümü ile kariyeri’nin zirvesine oturan Bengü , albümden çıkan ilk çalışma sözü ve müziği Serdar Ortaç’a ait olan Korkma Kalbim ile dinleyici kitlesini büyütmüştür. Şarkı’nın büyük başarısı ile çeşitli organizasyonlar’da bir çok ödül alan Bengü Mü-Yap Müzik Endüstüri Ödülleri’nde Dijital Satış ödülünü kapmıştır. Ayrıca Korkma Kalbim136.430’luk indirilme oranı ile 2007’nin en fazla indirilen 13. şarkısı oldu. Taktik albümü yılın en fazla satan 3. yaz albümü olurken 60.000 satış rakamı ile yapımcıları şaşırttı.Albüm’ün yıl sonu itibariyle 102.000 satış rakamını devirdiği bilgisi yer alıyor.

2008 yazında 4.stüdyo albümü “Gezegen”i dinleyicilerinin beğenisine sunan Bengü eleştirmenler ve dinleyicilerden olumlu yorumlar almıştır.Albüm’den çıkan ilk tekli albümle aynı taşıyan sözü ve müziği Serdar Ortaç’a ait olan Gezegen’e Murat Küçük yönetmenliği’nde klip çekmiştir.Sadece bir klip çekilen albüm yıl sonuna kadar 35.000 tirajına ulaşabildi.

2009 senesinin yine yazlarında ise 5. albümü “İki Melek”i, Avrupa Müzik etiketiyle piyasaya sürmüştür. Yıl’ın en iyi albümleri’nden birisi olan ve yıla damgasını vuran bu albümden çıkan ilk iki video, “İki Melek” ve “Kocaman Öpüyorum” Billboard Türkiye listelerinde 1 numaraya yükselmiş ve 2009 yılı içinde sanatçı bu albümüyle 13. İstanbul FM Müzik Ödülleri’nde “En İyi Pop Kadın Sanatçı” ödülünü almayı başarmıştır. Bu albümü ile 135.000 satış rakamına ulaşan yılın en fazla satan Kadın Sanatçısı unvanını alırken 130.000 satış rakamı ile Bengü’yü Sıla takip etmiştir. İki Melek albümü Hürriyet gazetesinin hazırladığı “2009’un En İyi 10 Yerli Albümü” listesinde 6. sırada yer aldı. 2010 Yılın’ın yaz ayları’nda ise Sırada Sen Varsın[16] adlı Maxi Single çalışması’nın dinyecilerin beğenisine sunan Bengü çalışma temposunu hiç düşürmeyerek bu single çalışması ile 14. İstanbul FM Altın Ödülleri’nde En İyi Single ödülünü almayı başarmıştır. Yıl sonuna kadar 100 bin satış rakamını geride bırakan single Bengü’nün kariyerine büyük katkı sağlamıştır.

Bengü son kez haziran 2011’de çıkarmış olduğu son albümü “Dört Dörtlük”‘ün çıkış parçası olan Aşkım şarkısı ile bi hayli büyük beğeni toplamıştır. Şarkının prodüktörlüğünü Volga Tamöz üstlenirken şarkı çıktığı gün 200.000 tık ile rekor kırmıştır. Albümü’ün ikinci video klip şarkısı olarak Saat 03:00 seçilmiştir. İkinci klip parçası olarak seçilmesi’nin nedeni dijital ortamda Aşkım’dan sonra en fazla ilgiyi’yi gören şarkı olmasıdır.Şarkı’nın söz ve müziği Sinan Akçıl’a aittir.Klib’in yönetmenliğini Murat Onbul üstlenirken klip çekimleri 1 gün sürdü.Sanatçı klip için saç rengini bir önce ki klibin’de ki saçına nazaran daha koyu renk yaptı.Albüm’de şarkıya ait 1’i Volga Tamöz diğeri Erhan Bayrak’a ait olmak üzere 2 versiyon bulunmaktadır , Tekli olarak sunulan versiyon Volga Tamöz Versiyon’dur.Bengü, Aşkım ile Google Zeitgeist 2011 verilerine göre yılın en fazla aranan şarkısı ve sanatçısı başarısınıda elde etti.Albüm yıl sonuna kadar 25.000 2012’nin ilk 5 ayına 36.000 satmıştır. Bengü Dört Dörtlük Albümü’nün 2. video klip çalışması olan Saat 03:00 ‘ün çıkmadan önce yayınlana Promo fotoğrafı’yla Sanal alemde büyük ilgi gördü.Klip çıktığı gün yasal ortam’da şarkı’nın dinlenme miktarı 1 saat için 20 bin küsür arttı. Bengü Dört Dörtlük albümünün 3. video klibini ise yine sözü ve müziği Sinan Akçıl’a ait olan Kalbi Olan Ağlıyorşarkısına Salih Singin yönetmenliği’nde çekti.

Bengü son kez 2012 senesinin son aylarına doğru 8 çalışması aynı zaman 2. single’ı olan Anlatacaklarım Var’ı piyasaya sürmüştür.Avrupa Müzik’ten ayrılıp kendi markasını temsil edecek olan BNG Müziği kuran Bengü bunun yanı sıra DMC ile anlaşmıştır.Single’da sözü ve müziği Zeki Güner’e ait olan Haberin Olsun ve Yaralı şarkılarına yer vermiştir.Versiyonlarla birlikte toplam 7 şarkının olduğu albümün aranjörlüğünü Mustafa Ceceli üstlenmiş.İlk klip Haberin Olsun’a Nihat Odabaşı yönetmenliğinde çekilmiştir.


Bengü, 10 Haziran Pazar günü Ankara konseri dönüşünde, TEM otoyolunda feci bir kaza yaşamıştır.Kazada Bengü’nün koruması Ümit Özer yaşamını yitirmiştir.Kazadan sonra bi hayli hızlı bir biçimde toparlanan Bengü konserlerine kaldığı yerden devam etmiştir.Gelen eleştirilere yanıt olarakta O acı hep içimde kalacak demiştir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.