Belkıs Özener Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
286
Belkıs Özener Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Belkıs Özener Kimdir? Biyografisi, bölümünde Belkıs Özener Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Belkıs Özener Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Belkıs Özener Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Belkıs Özener

Belkıs Özener, 1940 senesinde dünyaya geldi. Henüz 16 yaşındayken Tepebaşı’nda ilk defa sahneye çıkar. 19 yaşında evlenir ve Benek, Bengü ve Barkın adlarında üç çocuğu olur.

Belkıs Özener, Türk Sanat Müziği sanatçısı ablası Gönül Yazar’ın aksine çok fazla sahne çalışması yapmayıp daha çok Yeşilçam filmlerinde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Filiz Akın ve Fatma Girik gibi sinema yıldızların yerine şarkıları seslendirmiştir.

Seslendirdiği başlıca şarkılar; Buruk Acı, Artık Sevmeyeceğim, Kıskanırım Seni Ben’dir.


ineması’nın gizli sesi, 300’ü aşkın filmde Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik ve Filiz Akın gibi birden fazla sinema yıldızının seslendirmesini yapan ve bunun yanı sıra filmlerdeki şarkıları seslendiren Belkıs Özener’in, şimdiye kadar arşivlerde kalmış şarkılarından oluşturulan “Yeşilçam Şarkıları / Sahibinin Sesinden” albümü Kalan Müzik aracılığıyla yayınlandı. Yirmibeş şarkılık bu seçkiye kaynaklık eden kayıtların çoğu, filmlerde kullanılan ana bantlara ulaşılarak oluşturuldu. 6O’lı ve 70’li senelerın kültleşmiş Türk Filmlerinin en çarpıcı sahnelerinde bulunan bu şarkılar, dinleyicileri Türk Sineması’nın naif senelerına doğru sihirli bir yolculuğa çıkarıyor. Bu albüm bunun yanı sıra Kalan Müzik’in yeni albüm serisi

Gizli Star: Belkıs Özener Siyah beyaz seyrettiğimiz Türkan Şoray’lı, Filiz Akın’lı, Hülya Koçyiğit’li filmlerde dinlediğimiz şarkıları hep Belkıs Özener seslendirmiştir. Gönül Yazar’ın kardeşidir. Ama bunları çoğumuz bilmeyiz nedense çünkü Belkıs Özener bir türlü ön plana çıkamayan ender starlardan biridir…

Belkıs Özener 1955 senesinde İstanbul’da yapılan bir ses müsabakasında birinci olur ve o senelerın ünlü gazinolarından birisi olan Beyaz Park’ın sahnesinde ödülünü alırken herkes bu kızın ilerde büyük bir sanatçı bulunacağını düşünüyordu. Olmasına oldu ama sahne ve plak dünyasından değil de ünü yerli filmlerde sesini verdiği oyuncular aracılığıyla oldu. Zeki Duygulu, Radife Erten ve Alaeddin Yavaşça’dan Türk Sanat Müziği dersleri alarak şarkıcılığa başlayan Belkıs Özener, ardından sahnelerden kopup filmlerde çeşitli oyuncuların yerine şarkı söylemeyi tercih etmişti. Sahnelerde şarkı söylemektense, filmlerde başrol oyunculara sesini vermek daha güzel gelmiş olmalı ki senelerca bu işi yaptı. En çok filmlerde şarkıcı Türkan Şoray’ın sesi oldu ve sesinin ona çok yakıştığını belirtiyordu her röportajında. Haksız da sayılmazdı aslında seneler sonra yalnız Türkan Şoray değil Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Müjde Ar gibi sanatçılar gerçek sesleriyle karşımıza çıktığı zamanlar dublaj sanatçılarının değerlerini anlamıştık ama Allah’tan bir iki film dışında kendi sesleriyle şarkı söylemeye falan kalkmadılar. Sadece Türkan Şoray değil tabi ki. Leyla Sayar, Belgin Doruk, Hülya Koçyiğit, Fatma Girik, Müjde Ar, Perihan Savaş gibi 60’lı 70’li senelerın starlarına filmlerde dile getirdikleri şarkılarda sesini verdi . 300 kadar filmde yıldızlara sesini verdi fakat hiç ummadığı bir olay onu sinemadan soğuttu. İşte o olayı şöyle anlatır Belkıs Özener: “Civciv Çıkacak, Kuş Çıkacak” adlı filmde Mine Mutlu’yu seslendirmiştim. Lakin bunun bir seks filmi olduğunu bilmiyordum. Ve o günden sonra bir daha sesimi kimseye vermedim.” Ayrıca seks filmlerinde şarkı söylemenin aile yaşamına ters düştüğünün altını çizer.

Belkıs Özener ablası Gönül Yazar gibi Türk Sanat Müziği dile getirdi. Ne var ki, o sahneden fazla filmlerde şarkı söylemeyi sevdi. Sahneye ablası kadar çıkmadı, ablası kadar çok plak yapmadı ama hepimizin filmlerdeki en bi hayli beğeni alan sesi oldu. O herkesin bildiği bir “ses” çoğunluğun tanımadığı bir “yüz” oldu müzik dünyamızda.

“Yeşilçam Şarkıları “nın ilk çalışması.

1. Sevemedim Karagözlüm
2. Adını Anmayacağım
3. Gözüm Sende
4. Hayat Sevince Güzel
5. Nasıl Geçti Habersiz
6. Gümüş Gerdanlık
7. Boş Çerçeve
8. Civciv Çıkacak Kuş Çıkacak
9. Damarımda Kanımsın
10. Aşkım Bahardı
11. Yağmur
12. Çile
13. Dudaklarında Arzu
14. Asmam Çardaktan
15. İçin İçin Yanıyor
16. Sevil Neşelen
17. Senin Yüzünden
18. Karakolda Ayna Var
19. Oy Oy Bir Tanem ( Azize )
20. Nisan Yağmuru
21. Fıstık Gibi
22. Buğulu Gözler
23. Sen ( Ömrüm Benim )
24. Tamba Tumba
25. Oyun Bitti

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.