Behram Kurşunoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
181
Behram Kurşunoğlu Kimdir? Biyografi Sayfası

Behram Kurşunoğlu Kimdir? Biyografi, bölümünde Behram Kurşunoğlu Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Behram Kurşunoğlu Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Behram Kurşunoğlu Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Behram Kurşunoğlu

Prof. Behram N. Kurşunoğlu, 1922 senesinde Bayburt’ta dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi ve İngiltere’deki Edinburgh Üniversitesi’ndeki eğitiminin sonrasında fizik doktorasını gene İngiltere’deki Cambridge Üniversitesinde tamamlayan Kurşunoğlu, Albert Einstein ve Erwin Schrödinger ile birlikte simetrik olmayan yerçekimi kuramları üzerinde önemli çalışmalarda bulunmuştur.

Genç yaşında dünya fizikçileri içinde saygın konum kazanan Prof. Kurşunoğlu, 1965 senesinde Miami Üniversitesin’deki Teorik Araştırmalar Merkezi’nin kurulmasında rol almış, 1992′de kapanmasına kadar bu merkezde bulunmuştur. Daha sonra araştırma kuruluşu Global Foundation’ın direktörü olmuştur.


Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu, 1950′li senelerda Atom Enerjisi alanında çalışmalarını Türkiye’de sürdürmüş ve bunun yanı sıra Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun kurucu üyesiydi. Prof. Dr. Behram Kurşunoğlu bunun yanı sıra Genel Kurmay Başkanlığı’na danışmanlık yapmış, bir dönem Birleşmiş Milletler Bilim Komisyonunda çalışmıştır. Kuantum Fiziği hususunda yaptığı araştırmalarla özellikle “Genelleştirilmiş İzafiyet Teorisini” ortaya atan kişi olarak bütün dünyaca tanınıyordu. 1964 senesinden beri organize etmekte olduğu Coral Gables Konferans serisi ile de tanınan

Behram Kurşunoğlu, 25 Ekim 2003 tarihinde Miami’de vefat etti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.