Behçet Gülas Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
330
Behçet Gülas Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Behçet Gülas Kimdir? Biyografisi, bölümünde Behçet Gülas Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Behçet Gülas Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Behçet Gülas Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Behçet Gülas

Behçet Gülas, 1975 senesinde Rize’nin Çamlıhemşin beldesinde dünyaya geldi.  Sanatçı ufak yaşta müziğe tulum’la başladı,ardından buna klasik gitar merağı eklendi.1989 senesinde İstanbul’a yerleşti,1996′ da ilk bestesini yaptı.Alaylı bir müzisyen olan Behçet Gülas, Bir yıl kadar bir süre Anadolu ateşi (Sultans Of The Dance) orkestrasında etnik sazlar içinde tulum çaldı.

Beste ve söz yazarlığına başladıktan sonra piyasada sanatçılar aracılığıyla yorumlanan birden çok esere sahip oldu. Volkan Konak (Maranda albümünde “gül ektim” ve “trablus” adlı eserler.Hülya polat (aha) albümünde “Bekar bekar” adlı eser. Gökhan Birben (Asa sevdam) albümünde “Yüksek dağlarda kar var” adlı eserin nakaratı ve bestesi. Aynı zamanda aynı türkünün müziğini önceden Hülya polat;(Niye utanıyorsun) albümünde, kelimelerini kendisi yazdığı “Kıyacağım canıma” diye bir şarkıda kullanmıştı. Fatih yaşar’ın (Kıyıların ardında) adlı albümündeki “Pokut türküsü” adlı eserin derlemesi de kendisine aittir.2009 senesinde Anadolu müzik yapım aracılığıyla çıkarılan ,(Hemşin) yöresisinin kendine özgü müzik tını ve sesleri’nin temel alt yapısını oluşturduğu, yörede, türkü zamanı manasına gelen “FORA” adlı ilk solo albümü ilede sevenleriyle buluştu.Albüm kelimeleri ve müzikleri kendisine ait 8 eserin olduğu,toplam 10 eserden oluşuyor.Müzisyenliği’nin dışında öte yandan’da baba mesleği olan arıcılık’ üretimi ve ticareti ile uğraşmaktadır.


Hidroelektrik santral ,”Hes” Projelerinin olumsuz etkisiyle doğal Sit özelliğini yitirme noktasına gelen başta Fırtına deresi olmak üzere diğer Doğu karadeniz vadileri ve akarsuların Hes projelerine kurban gitmesi bölge insanı ve çevreciler aracılığıyla doğa katliamı olarak nitelenmiş ve tepkiyle karşılanmıştır. Gülas’da bu hususta hassas olan bölge insanı ve sanatçılardan’dır.Bölgede yapılan Hes zıtı eylemlere destek veren sanatçı “Korkarım” adlı şarkısının kelimeleri ve klibinde bu konuya dikkat çekmiştir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.