Bedrettin Dalan kimdir, Bedrettin Dalan kaç yaşında?

06.11.2021
260
Bedrettin Dalan kimdir, Bedrettin Dalan kaç yaşında?

Bedrettin Dalan kimdir, biyografi bölümünde Bedrettin Dalan biyografi sayfası ile karşınızdayız. Bedrettin Dalan kaç yaşında?, Bedrettin Dalan memleketi neresi, Bedrettin Dalan facebook, Bedrettin Dalan nereli, Bedrettin Dalan instagram, Bedrettin Dalan ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Bedrettin Dalan kimdir? başlığımızın detayları..

Bedrettin Dalan Kimdir – Bedrettin Dalan Biyografi

Bedrettin Dalan, 1941 senesinde Bayburtlu bir ailenin çocuğu olarak Bayburt’ta dünyaya geldi. Şeyhbızın aşiretine mensup olan Bedrettin Dalan,  İlk öğrenimini Germencik’te, orta ve lise öğrenimini Aydın Lisesi’ nde bitirdi. İTÜ Maçka Fakültesi’nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu. İş yaşamına TCDD’de başlayan Dalan, ardından özel sektörde çalıştı.Anavatan Partisi Kurucu Üyesi oldu ve 1984 senesinde bu partiden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

1989’a kadar sürdürdüğü belediye başkanlığı zamanında Üsküdar sahili imara açıldı ve bugünkü haline getirildi. 1986-88 içinde Tarlabaşı yıkımlarıyla bugünkü Tarlabaşı Bulvarı yaşandı, Avrupa Yakası’ndaki meyve-sebze hali Unkapanı’ndan Bayrampaşa’ya, Anadolu Yakası’ndaki ise Kadıköy Rıhtım Meydanı’ndan İçerenköy’e taşındı. 1986 senesinde ANAP içinde yaşanan iç gerilimler sebebiyle Anavatan PartisiGenel Başkanı Turgut Özal ile çatıştı Özal ile olan çatışmasına rağmen yine Anavatan Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak katıldığı 1989 yerel seçimlerinde başarısız oldu. Seçimlerden sonra ANAP’tan koparak, 17 Mayıs 1990’da Demokrat Merkez Partisi Kurucu Genel Başkanı oldu. Bu parti 1991’de Doğru Yol Partisi’ne katıldı, aynı yıl yapılan genel seçimlerde DYP İstanbul Milletvekili seçildi.

Süleyman Demirel’in cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra boşalan DYP Genel Başkanlığı için 1993 haziranında yapılan müthiş kongre öncesinde adaylığını koyduysa da kongreye kısa süre kalan İsmet Sezgin lehine adaylıktan çekildi. 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu, fakat seçilemedi. 1995 senesinde DYP’den istifa ederek ANAP’a döndü.

2011 tarihinde İrticayla Mücadele Eylem Planı davası kapsamı içinde İçişleri Bakanlığı ile ilgili kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılmaya çalışılmış fakat çıkarılamamıştır. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 2011 tarihinde İstek Vakfı malları hariç, Bedrettin Dalan’ın Türkiye’deki bütün mal varlığına, hak ve alacaklarına el konulmasına karar verdi.

Bedrettin Dalan ile ilgili Ergenekon davası kapsamı içinde  2010 senesinde tutuklama kararı çıkarıldı. 2015  Şubat tarihinde tutuklama kararı kaldırılan Dalan,  2015 Mart’ta Türkiye’ ye döndü.

Bedrettin Dalan, Ayseli Dalan ile evlidir. Altay Burak Dalan ve Barış Dalan adında iki oğlu mevcuttur.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.