Bedia Akartürk Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
196
Bedia Akartürk Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Bedia Akartürk Kimdir? Biyografisi, bölümünde Bedia Akartürk Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Bedia Akartürk Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Bedia Akartürk Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Bedia Akartürk

Bedia Akartürk, 4 Şubat 1941 senesinde İzmir’in Ödemiş beldesinde dünyaya geldi.
Bedia Akartürk, ailenin tek çocuğudur. Ailenin tek çocuğu olması bundan dolayı babasının soyadını hiç değiştirmeden Akartürk olarak sürdürmiş ve adını hiç değiştirmemiştir.

Bedia Akartürk Sanat yaşamına yine doğup büyüdüğü İzmir’in Ödemiş beldesinde başlamıştır, ardından yaşını büyüterek İzmir Radyosu’nda çalışmaya başlayan sanatçı 9 yıl İzmir Radyosu’nda edindiği bir çok tecrübenin sonrasında Ankara Radyosu’na geçmiştir.

Bedia Akartürk, sanat yaşamını Ankara Radyosu’nda sürdürmiş ve yine Ankara Radyosu’ndan emekli olmuştur, özellikle o zamanda herkese nasip olmayan Paris Olympia’da muhteşem bir konser veren sanatçı Türkiyeyi en güzel biçimde temsil etmiştir.

Sanat yaşamında 6 sinema filmi ve sayısız birden çok albüme imza atan sanatçı Edirne’den Kars’a kadar tüm Türkiye’nin sevgilisi olmuştur ve 7 ilde Fahri Hemşehrilik ünvanına layık görülmüştür.

Bedia Akartürk, sanat yaşamı boyunca albüm çalışmalarına ve yurt içi, yurt dışı konserlerine aktif olarak aralıksız devam etmiş ve hala etmektedir. sesinin rengi 1000 ses içinde fark edilecek güzelliktedir.. 100 yıl geçse yine anılacak milli bir değerdir.


Türkiye’nin yaşayan efsanesi Bedia Akartürk Müzesi açıldı ve müzede Bedia Akartürk’ün bu zamana kadar almış olduğu tüm ödülleri, giymiş olduğu sahne kıyafetleri, fotoğrafları ve kendi eliyle özel olarak hazırlamış olduğu yöresel kıyafetleri bebekler üzerinde gözlemleyebilirsiniz.

Bedia Akartürk Müzesi’ni ziyaret edebilir ve bir çok bilgiye varabilirsiniz.Bedia Akartürk müzesi İzmir Ödemiş’tedir

Albümleri


45’lik
Anadolu Türküleri
Anam Ağlar
Aşka Yemin
Bayramdan Bayrama
Bedia Akartürk
Denize Dalayım Mı
Derdimi Dermana Gezdim
Folklör Kraliçesi (1975)
Gitme Bülbül
Gülende
Kervan (Ey Sevdiğim)
Konyalım yürü
Konya Bülbülü 1
Konya Bülbülü 2
Kullar Olam
Neyleyim Neyleyim
Özür Diliyorum Senden (2004)
Sıla Hasreti
Yumurtanın Kulpu Yok
Zühtü (1978)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.