Barış Atay Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

15.09.2021
288
Barış Atay Kimdir? – Kaç yaşında? – Aslen nereli

Barış Atay Kimdir?, biyografi bölümümüzde Barış Atay Kimdir? başlığı ile karşınızdayız. Barış Atay Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Barış Atay Kimdir? – Kaç Yaşındadır? – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Barış Atay
Meslek Siyasetçi
Yaşı 39 (1981-09-22)
Boyu 1,85
Kilosu 81 KG
Burcu Başak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Beste Sultan Kasapoğulları
Sevgilisi
Doğum Yeri Almanya

Barış Atay Kimdir? Biyografi

Barış Atay Mengüllüoğlu, Seyfeddin ve Nihal çiftinin çocukları olarak 22 Eylül 1981 tarihinde Almanya’nın Wilhelmshaven şehrinde dünyaya gelmiştir. Mengüllüoğlu soyadını kullanmamaktadır.  

İlköğretim ve orta öğretim eğitimini Antakya’da tamamlayan Atay, yüksek öğretimine 1999 senesinde Çukurova Üniversitesi Biyoloji Bölümü’nde başlamıştır. Lakin okulunu 2003 senesinde bırakma kararı almış ve oyunculuğa olan ilgisi sebebiyle 2004 senesinde Yeditepe Üniversitesi Tiyatro Bölümü’ne girmeye karar vermiştir. Eğitimini 2009 senesinde başarıyla tamamlayan Atay, çok sayıda tiyatro oyunu, televizyon dizisi ve sinema filmlerinde de yer almıştır. Beyaz perdede de seyirci karşısına çıkan oyuncu, ‘Kavuk’ ve ‘Zincirbozan’ adlı sinema filmlerinde de yer almıştır.  

‘Hacı’ ve ‘Şöhret’ isimli dizilerde de bulunan oyuncu, asıl ününü ‘Arka Sıradakiler’ isimli televizyon dizisi ile edinmiştir. Dizide ‘Saffet’ kişiliğine hayat vermiş ve burada büyük bir hayran kitlesi de edinmiştir. Ayrıca Oyuncular Sendikasının da kurucu üyeleri içinde da yer almıştır.  

Barikat Filmi’nin ve Kadıköy Emek Tiyatrosu’nun kuruculuğunu üstlenen Barış Atay, sonrasında siyasete atılma kararı almıştır.

8 Mart 2013 tarihinde Beste Sultan Kasapoğulları ile dünya evine giren Atay’ın bu evlilikten bir de çocuğu dünyaya gelmiştir.  

Evlendiği yıl 22 Kasım günü Redhack soruşturması çerçevesinde güvenlik güçleri aracılığıyla gözaltına alınmış ve 3 günün sonrasında ise serbest bırakılmasına karar verilmiştir.  

Barış Atay, 2018 senesindeki Türkiye Genel Seçimleri’nde Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) milletvekili adayı olmuş ve 24 Haziran 2018 seçimlerinin neticesinde Hatay milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmiştir.  

Milletvekili olduğu yıl 11 Ekim günü HDP’den ayrılarak Türkiye İşçi Partisi’ne (TİP) geçmiş ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Kurucu Meclisi Üyesi olmuştur.  

Başak burcu detaylarına sahip olan Barış Atay, 1.85 metre uzunlukta ve 81 kilogram ağırlıktadır.  

15 Aralık 2020 Salı 20:15
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.