BARBAROS HAYRETTİN PAŞA

BARBAROS HAYRETTİN PAŞA

18 Ağustos 2015 0 Yazar: Biyografi

doğdu. Bir çok zafere imza atan babaros hayrettin paşa tam bir osmanlı sipahisiydi.Asıl adı hızır olan barbaros hayrettin paşa barbaros ve hayrettin lakapları ile tanınmaktadır. Batılılar havuç renginde çalan kırmızı sakalları nedeni ile ona ağabeyi oruç’a verdikleri barbaros’sa adını daha sonra hızır içinde kullandıklarından dolayı onu barbaros olarak tanımış, hayrettin lakabını ise yavuz sultan selim vermiştir.
Cezayir’in fehetdilmesinden sonra oruç reis cezayir’e bey olmuştur. Babaros hayrettin paşa ishak ve oruç reislerin şehit olması ile birlikte cezayir beyliği’ne atandı.Beylerbeyi uvanını alan barbaros hayrettin paşa daha sonra istanbul’a gelip 1534 yılnda kaptan-ı derya oldu. Ömrü denizlerde geçtiği için pek çok dil bilen barbaros hayrettin paşa aynı zamanda bilgili ve cesur bir komutandı.
Barbaros hayrettin paşa zamanında osmanlı denizcliği güçünün zirvesine ulaşmış ve kanuni sultan süleyman’ kaptan-ı derya olarak atadığı barbaros hayrettin paşa tarihe perveze deniz savaşı olarak geçen savaşın mutlak galibiyetini ise osmanlı devletine kazandıran kaptanı derya olarak adını tarihe yazdırmıştır.
Bu zafer ise osmanlı devletine zafer ise osmanlı devleti’inin akdeniz’deki egemenliğini de pekiştirmiştir.

istanbul escort bayan