Banu Avar Kimdir? Biyografi Sayfası

28.10.2021
510
Banu Avar Kimdir? Biyografi Sayfası

Banu Avar Kimdir? Biyografi, bölümünde Banu Avar Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Banu Avar Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Banu Avar Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Banu Avar

Banu Avar, 18 Temmuz 1955 senesinde Eskişehir’de dünyaya geldi. Gazetecilik yaşamına Süreç dergisinde başladı. 1980’li senelerda Günaydın, Dünya, Vatan gazetelerinde dizi yazılara imza attı, muhabir olarak çalıştı.London City University’de yüksek lisans yaptı. Londra’da BBC Türkçe bölümünde radyoda çalışırken BBC televizyonu belgesel kurslarına katıldı. Ardından TRT Londra muhabirliğine getirildi.

Banu Avar, TRT’de yayına giren 32. Gün programının ilk senelerında Londra muhabirliğini yaptı. Kıbrıs belgeseli, Demirkırat gibi belgesellerde yapımcı ve araştırmacı olarak görev aldı. 1985 senesinden beri yapımcı ve yönetmen olarak çalışıyor.


1999 senesinde TRT 1 ve TRT 2’de yapımcılığını, yönetmenliğini ve sunuculuğunu üstüne aldığı Mozaik, Kaleydeskop gibi programları yayınlandı. Ayrıca I. Ceasar, Crimean War, The Great Game ve Troy gibi BBC ve Discovery Channel belgesellerinin Türkiye prodüktörü olarak görev aldı. 1999’da tv8’in Belgesel Bölümünü kurdu, 2004 yılına kadar belgesel bölümünde yönetmen olarak bir çok belgesele imza attı. 2004 senesinde tv8 belgesel bölümü kapandıktan sonra görevinden ayrılarak, TRT 1’de Sınırlar Arasında isimli haber belgesel programın yapımcı ve yönetmenliğine başladı.

Banu Avar, kendi deyimiyle İsrail başkonsolosunun yaptığı belgeseller ile ilgili görüşmek istediği fakat bunu reddettiği, ardından ise Avrasya TV’de program yapma kararı aldığını belirtmektedir. Programın ismi “Banu Avar’la Dünya Düzeni” olarak adlandırıldı. İlk programı 25 Şubat Çarşamba günü 21:45 de yayınlandı. Yeni programını şu biçimde tanımladı: Bu kez son derece sıkışık koşullar altında olduğumuzdan bir sponsor bulana kadar, “Sınırlar Arasında” programındaki gibi çekimler yapamayacağız. Ama masa başında da olsa bilgilendirici belgesellerle sizlerle buluşacağız.

Banu Avar, güldürü amaçlı haber yazan Zaytung.com’un paylaşımı yaptığı bir haberi gerçek zannedip bir programda paylaşmasını gazetecilik yaşamındaki en büyük hatalardan biri olarak değerlendirmiştir.

Banu Avar Kitapları

2008 Sınırlar Arasında: Hüznün Toprağı Balkanlar’dan Geleceğin Gücü Avrasya’ya

2008 Hangi Avrupa?
2009 Avrasyalı Olmak
2009 Böl ve Yut
2009 Hangi Dünya Düzeni
2011 Kaçın! Demokrasi Geliyor!
2011 Demokrasi Projeleri
2013 Gün, O Gün’dür

Banu Avar Ödülleri

2005 Türk Yazarlar Birliği, Yılın Televizyon Programcısı Ödülü

2005 TÜRKSAV Hizmet Ödülü
2006 Çağdaş Gazeteciler Derneği Televizyon Haber Ödülü
2006 İstanbul Kültür Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi – Yürekli Kadın Ödülü
2007 Yeditepe Üniversitesi Banu Avar’a fahri doktora unvanı
2006–2007 Akdeniz Üniversitesi Atatürk İlkeleri ve İnkılâpları Tarihi Araştırma Uygulama Merkezi – Atatürkçü düşünceye katkıda bulunanlar ödülü 
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.