Baha Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
164
Baha Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Baha Kimdir? Biyografisi, bölümünde Baha Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Baha Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Baha Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Baha

Bahattin Gündünyaya geldi – Baha, 17 Eylül 1969 senesinde Kayseri Bünyan’da dünyaya geldi. Tüm çocukluğu ve okul yaşamı Ankara’da geçmiştir. Başkent Lisesi mezunudur. Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi Fakültesi’nden anadal viyola eğitimi alarak, 1991 senesinde mezun olmuştur.

Gazi Ünv. tarihinde bir ilki gerçekleştirerek kurmuş olduğu grup KDV ile ilk pop konserini gerçekleştirmiştir. Daha sonra müzik öğretmenliği yapmış ve özel dersler vermiştir. Aynı zamanda o zamanda profesyonel bir futbolcu olan Baha G.Saray’a transfer olacakken ani bir kararla futbolu bırakıp tamamen müziğe yönelmiştir.

Albüm çıkarıncaya kadar kafe-bar işletmeciliği yapmış, yurdun değişik yerlerinde çok kıymetli müzisyenlerle çalışma fırsatı bulmuştur. Aynı zamanda besteci kimliği olan Baha’nın bir çok şarkısı diğer sanatçılar aracılığıyla seslendirilmiştir. Kadife sesli sanatçı olarak gönüllerde taht kurmuş, Romantik prens olarak anılmıştır. Bunun bunun yanında aşk şarkıları denince ilk akla gelen isim olmuştur. Sanatçı, 1999 Haziran ayında “Aşkın Tebessümü” adlı ilk albümünü çıkarmıştır. “Aşkın Tebessümü” albümü yakaladığı yüksek satış grafiğinden dolayı bir çok ödül almıştır. Aynı zamanda Baha’yada yılın sanatçısı ödülünü getirmiştir.

2000 Aralık’ında “Aşk Olmazsa” adlı 2. albümünü çıkarmış ve bu albümde makamsal öğeler içeren “Canım Sevgilim” adlı hit şarkısı ile dinleyici kitlesini genişletmiştir. 23 Ocak 2003 günü “Aşk Acısı” adlı üçüncü albümünü çıkararak kendi tanımıyla üçlemesini tamamlamıştır. 2003 yazında “Aşkın Tebessümü”, “Aşk Olmazsa” ve “Aşk Acısı Konserleri” adı altında Türkiye ve Avrupa turnesi gerçekleştirmiştir.


Baha, 13 Nisan 2005’te “Aşk Rüzgarı” adlı dördüncü albümünü çıkarmıştır. 14 Mart 2007’de “Aşk Yemini” adlı albümünü, hemen hemen bir yıl sonra ise, 16 Mayıs 2008’de “Firari Aşk” adlı albümünü çıkarmıştır ve bunun sonrasında 2010 senesinde “Aşkı Duymak İstediğin Her Zaman” adını verdiği albümle müzik kariyerine sürdürmektedir.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.