Azra Erhat Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
516
Azra Erhat Kimdir? Biyografi Sayfası

Azra Erhat Kimdir? Biyografi, bölümünde Azra Erhat Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Azra Erhat Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Azra Erhat Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Azra Erhat

Azra Erhat, 4 Haziran 1915 senesinde İstanbul’un Şişli semtinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini Belçika’da yaptı. 1939’da Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi’ni bitirerek Klasik Filoloji Bölümünde asistan olarak vazifeye başladı.

1946 senesinde doçent oldu. 1948’de aynı fakültedeki öğretim üyeleri Pertev Naili Boratav, Behice Boran, Adnan Cemgil, Niyazi Berkes’le birlikte üniversiteden uzaklaştırıldı. 1949-1950 içinde Yeni İstanbul ve Vatan gazetelerinde çalışti. Uluslararası Çalışma Örgütünde (ILO) kütüphanecilik yaptı.

İlk çevirileri Tercüme dergisinde çıkan Azra Erhat, Sofokles, Aristofanes gibi yazarların eserlerini Türkçeye kazandırdı. Yeni Ufuklar dergisinin yazarlarından birisi olan Azra Erhat, bu dergi etrafında gelişen hümanist anlayışın öncüleri içinde yer aldı. Batı medeniyetinin kökenini ve Anadolu’veyayandıran ve Anadolu kültürlerini bir bütün olarak gören Halikarnas Balıkçısı ile aynı görüşleri paylaşımı yaptı ve aralarında derin bir yakınlık dünyaya geldi. Yine çok yakınındaki Sabahattin Eyüboğlu ile birlikte çevirdiği Hesiodos’un Theogonia ve “İşler ve Günler” adlı yapıtlarıyla Hesiodos üzerine incelemeleri, 1977’de “Hesiodos, Eserleri ve Kaynakları” adıyla basıldı. Bu üç isim bir arada “Mavi Yolculuk” terimini Türk ve dünya literatürüne kazandırdılar.


Azra Erhat, kanser nedeni ile 6 Eylül 1982 tarihinde İstanbul’da vefat etti. İstanbul-Üsküdar Bülbüldere Mezarlığına toprağa verildi.

Atatürk’ü İlyada destanında ki  Hektor’a benzetmesinin bir dönem yol açtığu tartışmalarla da gündeme gelmiştir.

Azra Erhat Eserleri

1960 Mavi Anadolu – Gezi Yazısı

1962 Mavi Yolculuk – Gezi Yazısı
1969 İşte İnsan-Ecce Homo – Deneme
1972 Mitoloji Sözlüğü – Mitoloji
1976 Mektuplarla Halikarnas Balıkçısı – Mektup
1978 Sevgi Yönetimi – Deneme
1979 Karya’dan Pamfilya’ya Mavi Yolculuk
1981 Troya Masalları – Çocuk Masalı
Osmanlı Münevverinden Türk Aydınına – Eleştiri
Gülleylâ’ya Anılar
Düşün Yazıları – Halikarnas Balıkçısı adına
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.