Aytunç Altındal Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
171
Aytunç Altındal Kimdir? Biyografi Sayfası

Aytunç Altındal Kimdir? Biyografi, bölümünde Aytunç Altındal Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Aytunç Altındal Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aytunç Altındal Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aytunç Altındal

Aytunç Altındal, 12 Ocak 1945 senesinde İstanbul’un Bakırköy beldesinde dünyaya geldi. İlkokulu İstanbul’da, ortaokulu 1956’da Diyarbakır’da bitirdi. Liseyi; Haydarpaşa, Kabataş ve Pendik liselerinde okudu.

Babası Cavit Altındal, Beşiktaş kulübünde futbol oynamış bunun yanı sıra Haysiyet Divanı Başkanlığı yapmıştır. Annesi Fatma hanım ise ev hanımı. Aytunç Altındal, 4 kardeş içinde en ufak olanıdır.

1973 senesinde Partizan adlı şiir kitabı sebebiyle 7.5 yıl hapse mahkum olan Aytunç Altındal, yurt dışına kaçtı. 1975 senesinde İsviçre’de “Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın” adlı kitabı çıkardı. 1977’de Havass ve 1984’de Süreç yayınlarını kurdu. 1982’ye kadar Süreç dergisini yönetti. Daha sonra 1989’da Zürich’te Modus Vivendi Yayınevi ve Sanat Galerisini yönetti. Yine 1989 senesinde Rusya’da Kültür Danışmanlığı görevini yaptı. 1992’de İngiltere Edinburg’da ki International Academy For European and Christian Studies kuruluşunda Project Academic Board (Akademik Proje İdari Heyeti) kullanıcı hesabıne seçildi. Aynı yıl İngitere’de yayına giren Three Faces Of Jesus(Üç İsa) adlı kitabı dünya basınında geniş yankı buldu. Daha sonra 1993’de Rusça’ya çevrildi.

1993’te International Society For The Study Of European Ideas (Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu) Bilimsel Kuruluna üye oldu. Aynı yıl Avusturya’nın Graz şehrindeki Karl- Franz Üniversitesi aracılığıyla tertip edilen European Seculer Legacy (Avrupa’nın Laik Vasiyeti)adlı ülkeler arası konferansta Oturum ve Bölüm Başkanlığına seçildi.

1995’te merkezi New York’ta bulunan Carnagie Council On Ethics And International Affairs örgütüne davet edilen, ilk ve tek Türk Konuşmacı oldu.

Aynı sene, New York’ta Birleşmiş Milletler ilişkili Global Forum Of Spiritual And Parliamentary Leaders Or Human Survival (İnsan Yaşamından Sorumlu Ruhani ve Siyasi Liderler Global Forumu)’nda Uluslararası Danışman üyesi oldu.

Ünlü Fizikçi Isaac Newton’un şimdiye kadar hiç bilinmeyen bir kitabını da yayınlayan Altındal, Uğur Mumcu’nun “Sakıncasız” adlı eserinin de yapımcılığını üstlendi.

Şiir dışında deneme ve inceleme türlerinde eserler verdi. 1964’ten başlayarak Haber, Akşam, Cumhuriyet, Yeni Halkçı, Ulus, Yenigün gibi gazetelerde yazılar yazdı. Çeviri yaptı. Dokuz çeviri kitabı yayımlandı. Yedi kitabı yasaklandı. Fransa ve İsviçre’de bazı yazıları yayımlandı. Şiirleri Sanat Edebiyat, Varlık, Süreç, Bilim-Sanat gibi dergilerde yayımlandı. Bazı şiirleri Amerika ve İzlanda dergilerinde yer aldı.

Aytunç Altındal Kitapları

Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın

Türkiye’de ve Dünyada Casuslar
Gül ve Haç Kardeşliği: Avrupa Birliği’nin Gizli Masonik Kimliği
Tanrı Neden Fikir Değiştirdi?
Üç İsa
Devlet ve Kimlik
Türkiye ve Ortodokslar
Bilinmeyen Hitler
Türk İmparatorluğu’nun Yıkılışına Dair Kehanetler Kitabı
Lâiklik
Niçin Eşit İşe Eşit Ücret Değil?
Siyasal Kültür ve Yöntem
Türkiye ve Kadın
Dünün Belgeleri Yarının Tarihi
Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri
Yoksul Tanrı Tyanalı Apollonius
Vatikan ve Papa’nın Gizli Türkiye Senaryosu
Observations Prophecies of Daniel and Apocalypse of St. John (Isaac Newton’un Kehanetler Kitabı tercümesi)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.