Aytül Akal Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
58
Aytül Akal Kimdir? Biyografi Sayfası

Aytül Akal Kimdir? Biyografi, bölümünde Aytül Akal Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Aytül Akal Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aytül Akal Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aytül Akal

Aytül Akal, 1952 senesinde İzmir’de dünyaya geldi. 1971 senesinde İzmir Amerikan Kız Koleji’ni bitirdi. Uzaktan eğitimle Washington International University’den mezun oldu. Aynı üniversitede 2002’de uzaktan eğitimle, eğitim dalında yüksek lisansını yaptı.

1973 senesinde Hayat Mecmuası’nda “Aklınızda Bulunsun” başlığıyla sürekli olarak bir köşe yazmaya başladı. Ayna, Yıllar Boyu, Hayat ve Gezinti dergilerinde çeşitli yazıları ve röportajları yayımlandı. 1976-1980 senelerı içinde Elele Dergisinde, “Bindallı” adıyla 16 sayfalık bir ek dergi hazırladı. 1980’li senelerda sahneye konan bir çocuk oyununun metin yazarlığını yaptı.

Üç şiiri Cenk Taşkan aracılığıyla bestelendi ve Nükhet Duru aracılığıyla seslendirildi. 1990-91’de Günaydın Gazetesi’nin “Sobe” adlı çocuk dergisinde masalları yayımlandı. Aynı gazetede çocuklara köşe yazıları yazdı.Çeşitli çocuk dergilerinde masal, öykü ve şiirleri yayımlandı.

1981 senesinde ilk şiir kitabı “Kent Duygusu” yayımlandı. 1991 senesinde paylaşımı yaptığı ilk masal kitabı Geceyi Sevmeyen Çocuk’u, 1993’te Canı Sıkılan Çocuk, 1994’te Kardeş İsteyen Çocuk, 1995’te Sabahı Boyayan Çocuk ve 1997’de Masalları Arayan Çocuk izledi. 1995’de iki yazar arkadaşıyla birlikte, Uçanbalık Yayınları’nı kurarak, çocuk kitapları yayımlamaya başladı.

3-10 yaş arası çocuklar için hazırladığı ciltli masal kitapları, bunun bunun yanında, 52 kitap halinde karton kapaklı bir masal dizisi olarak yayımlandı. 10-14 yaş arası çocuklar için hazırladığı, buluğ çağı temasını işleyen dört kitaplık keyifli öykü dizisi Oğlum ben çocukken, Kızım ben çocukken, Oğlum nerdesin, Kızım nerdesin yaş sınırlarını aşan geniş bir okuyucu kitlesine ulaştı.

T.C. Kültür Bakanlığı’nın 1995’de ilk kez gerçekleştirdiği Eflatun Cem Güney 0-6 yaş çocuk kitabı müsabakasında Ben Minicik Bir Bebektim adlı kitabıyla ödül aldı. Atatürk’ü ufak yaştaki çocuklara evrensel boyutta tanıtan Atatürk Olmak adlı kitabı, Türkçe ve İngilizce olarak yayımlandı. Aç Perdeyi Ben Geldim adlı müzikli piyeslerden bir araya gelen kitabını ve 2-4 yaş grubuna yönelik iki kitaplık Ben Minicik Bir Bebektim serisini hazırladı. 1999 Ağustos’unda paylaşımı yaptığı Yatağın Altında Kim Var, 50.000 adet basılarak depremden etkilenen çocuklara armağan olarak dağıtıldı.

“En Matrak Canavar Öyküleri” dizisiyle, çocukların duygusal dünyalarını sarsan canavara karşı keyifli bir bakış açısı getirerek korkularını yenmelerine destek olmayı hedefledi. İlk gençlik grubuna yönelik “Süper Gazeteciler” serüven dizisinin ilk üç romanı yayımladı.

“Sihirli Kapı” ve “Mevsimler Kralı’nın Maceraları” adlı iki özgün dizisiyle, resimli çocuk kitapları alanında çiçeği burnunda bir tarz yarattı, Sihirli Kapı dizisi Bulgarcaya çevrilerek Bulgaristan’da yayımlandı.

Yazar Mavisel Yener ile internet üzerinden senelerca sürdürdüğü şiirleşmeler, yedi kitapta yayımlandı. İki yazarın tek tema üzerindeki şiirleri, Mavi Ay (ay), Kar Sesi (kar) ve Denizin Büyüsü (deniz) adlı kitaplarında, karışık konulardaki şiirleri ise Kuş Uçtu Şiir Kaldı ve Şiirimi Kedi Kaptı kitaplarında toplandı. Denizin Büyüsü adlı şiir kitabı, CGYD tasarım ödülünü aldı. Kuş Uçtu Şiir Kaldı ve Şiirimi Kedi Kaptı şiir kitapları ise, şimdiye kadar denenmemiş bir tasarımla, çiçeği burnunda bir tarz yarattı.

İki yazar, beş şiir kitabının sonrasında, yeni bir deneyime girişerek, Ay Kaç Yaşında ve Kaç Güneş Var başlıklı şiir kitaplarında, aynı üslupta birleşip, şiirleri birlikte yazdılar. İki yazarın keyifli serüvenleri, Kırmızı Şemsiye adlı kitapla sürdü. Öykü ve şiirlerle, kaybolan bir şemsiyenin öyküsünü anlatan kitap, alışıldık tasarımın sınırlarını aşarak, kimi sayfalarda çizgi romana dönüşen karışık bir tasarım tekniğiyle yayımlandı. Kitap, 2008’de CGDY’nin tasarım dalında özendirme ödülünü aldı.

Çocuklarla yaptığı edebiyat söyleşileri ve hazırladığı nitelikli edebiyat eserleriyle topluma okur kazandırmayı amacında olan Aytül Akal, 1998-2003 senelerı içinde beş yıl boyunca Cumhuriyet Kitap Eki’nde haftalık “Çocuklar İçin Kitaplar” sayfasını hazırlayarak, çocuk kitapları ile ilgili tanıtım ve eleştiri yazdı; yazar, çizer ve çevirmenlerle röportaj yaptı. 2007’de tekrar aynı vazifeye çağrıldı, Mavisel Yener, Nilay Yılmaz ve Çiğdem Gündeş ile birlikte çocuk sayfalarını hazırladı.

Çocuk yazını alanında gerçekleşen sempozyumlarda bildiriler sundu; üniversitelerde konferanslar verdi. Öykü ve masalları Türkçe ders kitaplarında yer aldı. 1973’den beri yayın yaşamında olan Akal’ın, 2-15 yaş arası çocuklar için 100’e yakın kitabı yayımlandı.

Yetişkinler için yazdığı öyküler 1998’de”Beni Bırakma Hayat” ve 2001’de “İki Ucu Yolculuk” başlıklarıyla Bilgi Yayınevi’nde basıldı, ardından 2008’de iki kitaptan seçilen öykülerle Uçanbalık Yayınları aracılığıyla “İki Ucu Yolculuk” başlığı altında tek kitapta toplandı.

2006’da, okullarda giderek git gide artan şiddete karşı çocuklarda hassaslık geliştirmek, şiddetin, sorunlarda ilk çözüm olamayacağını fark ettirmek maksadıyla Hani Her Şey Oyundu projesini hazırladı; derleme kurulundaki 8 arkadaşıyla birlikte gönüllü çalışarak projeyi 11 ile ulaştırdı. 8-12 yaş aralığındaki çocukların sınıf kitaplıklarına birer adet armağan edilmesi hedeflenen çalışmada 11 ilin baskılarıyla 100’e yakın kitap, sınıflarda öğretmen ve öğrencilerle buluştu. Bu alandaki çalışmaları halen sürmektedir.

Barış yolunun birbirini sevip saymaktan, farklıları kabul etmekten ve çok yönlü bir bakış açısına sahip olmaktan geçtiği görüşüyle, 2008’de “Yol Boyunca Renkler” projesini hazırladı ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında çocuklara armağan edilmesi önerisiyle TBBM’e sundu. Çocukların değişiklikları bütüncül olarak algılayarak, bu çeşitliliğin yarattığı güzelliği duyumsamalarına katkıda bulunması hedeflenen proje, TBBM aracılığıyla onaylanmakla birlikte, proje tamamlandığında Meclis’in takibini durdurması sebebiyle projenin başka platformlara taşınması için yeni çalışmalar başlatılmıştır.

2008’de dört arkadaşıyla birlikte “Bebeğimi Seviyorum, Ona Kitap Okuyorum” projesini hazırladı. Bebek dünyaya geldiğu andan bu yana kitapla tanıştırılmasının öneminden ve ona neden kitap okunması gerektiğinden söz ederek, fiziksel gelişiminin bunun yanında duygusal gelişiminin de desteklenmesi hususunda anne ve babaya katkı vermek maksadıyla hazırlanan kitap, Anadolu Sigorta’nın desteğiyle basılarak, doğum yapan annelere armağan edilmek maksadıyla, doğum hastanelerine dağıtıldı.

2008’de hazırladığı “İlk Aşkım” projesiyle, özellikle ergenliğe geçişte yaşadığı aşkın ilk ve son olduğunu sanan ve bu duygusal zamandaki düş kırıklıklarını şiddete dönüştürebilen çocuklara ve gençlere, “ilk aşk”ı herkesin yaşadığını ve geride bıraktığını örneklemeyi hedefledi. Editörlüğünü Ayla Çınaroğlu’nun üstüne aldığı projeye, çocuk kitapları alanında tanınmış yazarların, çizerlerin ve editörlerin bunun yanında, yetişkin dünyasının tanınmış yazarları ve üniversite öğrencileri de ilk aşklarını anlatarak destek verdi; kitap, “Aşık Oldum” başlığıyla, Uçanbalık Yayınları’ndan Nisan 2009’da yayımlandı.

Sekiz masal kitabı TEDA projesi desteğiyle Almanya’da Talisa Verlag aracılığıyla Almanca/Türkçe, üç masal kitabı, aynı yayınevi aracılığıyla bunun bunun yanında Almanca/İspanyolca olarak yayımlandı.

Dört öykü kitabı Farsça’ya çevrilerek İran’da Oraman Publishing aracılığıyla yayımlandı. En Matrak Canavarlar dizisinin iki kitabı, Almanya’da Edition Orient aracılığıyla 2008’de yayımlandı.

Sihirli Kapı dizisinin dört kitabı, Bulgarca’ya çevrilerek Lettera Publishers aracılığıyla 2008 senesinde Bulgaristan’da yayımlandı. 2003’de İngiltere’de yayımlanan “Lines in the Sand” antolojisinde bulunan bir öyküsü, Zaner Bloser aracılığıyla 2007’de 5. sınıf ders kitabına alınarak Amerika’da yayımlandı. Kitaplarından bazıları, e-book olarak Avustralya’da yayımlandı.

Mavisel Yener ve Nilay Yılmaz ile birlikte yazdıkları “Mor Gece Mavi Gün” adlı oyun, 2007’de Ankara Devlet Tiyatrolarında sahnelendi, Küçük Hanımlar Küçük Beyler ülkeler arası Tiyatro festivalinde Türkiye’yi temsil etti. Oyun, bunun bunun yanında Hindistan’da seyirciye sunuldu.

Çocuk Müzeleri Araştırma ve Kültür Derneği (Ankara) ve Oyun Yazarları ve Çevirmenleri Derneği kurucu üyesi.

Aytül Akal Eserleri – Kitapları
Canı sıkılan çocuk
Kardeş İsteyen Çocuk Lina
Sabahı Boyayan Çocuk
Masalları Arayan Çocuk
Geceyi Unutan Fil
Şımarık Fil
Kızamık Olan Fil
Büyük Yatakta Kim Yatacak
İki Kavgacı Ağaç
Gezmeyi Seven Ağaç
Dilek Ağacı
Dünyanın En Güzel Ağacı
Meraklı Uzay çocuğu
Üç Uçan Çocuk
Kimin Yatağı Uçuyor
Uzaylı Çocuğun Ödevi
Çöp Kafalı Çocuk
İp Bacaklı Uzaylı Çocuk
Fasulye Motorlu Uçan Daire
Çikolata Çocuk
Reklamları Çizen Çocuk
Canı Sıkılan Aydede
Cadı Burunlu Fabrika
Park Yiyen Robot
Denizin Altını Merak Eden Vapur
Buruşuk Kağıt Parçası
Rengini Arayan Top
Yaramaz Trafik Lambası
Işığını Yitiren Yıldız
Bu Dünya Kimin?
Suda Oynamayı Kim Sevmez
Küçük Kertenkele
Ormandaki Apartman
Masalını Arayan Ejderha
Ormanın Renkleri Kimde
Ormanın Yeni Komşuları
Eğlence Ülkesini Arayan Dinozor
Yatağın Altındaki Harfler
Soru Balonları
Kitap Perisi
Karanlıktan Korkan Çocuk
Sinderella Olmak İsteyen Çocuk
Üç Sihirli Öpücük
Üç Gözlü Çocuk
Uyumak İstemeyen Zürafa
Işıkları Dolaşan Çocuk
Bana Bir Rüya Ver
Ben Büyüküm
Dağınık Çocuk
Küçük Anne
Nerden Çıktı Bu Kardeş?
Yaşlı Çocuk
Terlikleri Kim Giyecek?
Bütün Oyuncaklar Benim
Ben Ne Zaman Büyüyeceğim?
Ben Ne Olacağım?
Ben Minicik Bir Bebektim
Ben Minicik Bir Bebektim-2
Atatürk Olmak
Şeker Canavarı
Uyku Canavarı
Kitap Canavarı
Oğlum, Ben Çocukken
Kızım, Ben Çocukken
Oğlum, Nerdesin
Kızım, Nerdesin
Babam Duymasın
Aç Perdeyi Ben Geldim
Süper Gazeteciler
Süper Gazeteciler-2 Parktaki Esrar
Süper Gazeteciler-3 Likörlü Çikolata
Süper Gazeteciler-4 Belalı Davetiye
Sanatçının Sihirli Odası
Kardeşimin Sihirli Okulu
Öğretmenimin Sihirli Şapkası
Dedemin Sihirli Dolabı
Küçük Prens’in Doğum Günü
Saray Horozu’nun Doğum Günü
Mevsimler Kralı’nın Doğum Günü
Kraliçe’nin Doğum Günü
Mavi Ay
Kar Sesi
Denizin Büyüsü
Kuş Uçtu Şiir Kaldı
Şiirimi Kedi Kaptı
Ay Kaç Yaşında
Kaç Güneş Var
Kırmızı Şemsiye
Benim Babam Sihirbaz
Beni Bırakma Hayat
İki Ucu Yolculuk

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.