Ayten Alpman Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
98
Ayten Alpman Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ayten Alpman Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ayten Alpman Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ayten Alpman Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ayten Alpman Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ayten Alpman

Ayten Alpman, 10 Ekim 1929 senesinde İstanbul dünyaya geldi. Ayten Alpman, Nişantaşı Kız Lisesi’nde ve Erenköy Kız Lisesi’nde eğitim gördü. Liseden sonra İlham Gencer’in solistlik teklifi ile İstanbul Radyosu’nda programa başlamıştır. Daha sonra Arif Mardin ile tanışmış ve onun teşviki ile caz şarkıları söylemeye başlamıştır.

Ayten Alpman, 1953 senesinde İlham Gencer ile evlenmiş, 1960 senesinde eşinden ayrılmıştır. 1959 senesinde ilk plağı “Sayonara/Passion Flower” taş plak olarak yayınlanmıştır. 1963 senesinde çalışmak için İsveç’e gitmiş, üç yıl sonra Türkiye’ye dönmüştür. Fecri Ebcioğlu’nun ısrarlarıyla Türkçe söylemeye başlamış ve ilk çalışması “İnan Bana / Ayrıldık Yalnızım” 45lik plak olarak yayınlanmıştır. Sezen Cumhur Önal ile birkaç 45’lik çalışması yapmıştır.

1968 senesinde Ümit Aksu ile evlenmiştir. Fecri Ebcioğlu ile birlikte yaptıkları “Sensiz Olamam” ile ilk büyük çıkışını yapmıştır. 1972 senesinde yaptığı ve kelimelerini Fikret Şeneş’in yazdığı “Bir Başkadır Benim Memleketim” plağı pek ilgi görmemiştir. 1974 senesinde Kıbrıs Çıkarması ile TRT’de “Memleketim” çok sık çalınmaya başlayınca, şarkı tekrar 45’lik plak olarak piyasaya sürülmüş ve büyük satış sayılarına ulaşmıştır. Rabe Elimelekh adlı geleneksel bir Yahudi halk şarkısının aranjmanı olan ve Mireille Mathieu’nun da Fransızca seslendirdiği bu şarkı Fikret Şeneş’in Türkçekelimeleriyle adeta bir milli marş halini almıştır.

İki adet uzun çalar çalışması yapan Alpman, 1995 senesinde ses tellerinde bir araya gelen nodüllerden ameliyat olmuştur. 1999 senesinde en bi hayli beğeni alan şarkılarından bir araya gelen bir albümü Ada Müzik aracılığıyla yayınlanmıştır. Sahne çalışmalarına profesyonel anlamda devam etmemiş olup yalnızca dönem dönem caz konserleri vermiştir.

Ayten Alpman, 20 Nisan 2012 tarihinde zatürreden dolayı, kaldırıldığı hastanede vefat etmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.