Ayta Sözeri Kimdir Biyografi ve Hayatı

30.09.2021
455
Ayta Sözeri Kimdir Biyografi ve Hayatı

Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı, biyografi bölümünde Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Farklı hayat tarzı ve yaşantısıyla ülkemizde bir çok insanın dikkatini çeken Ayta Sözeri bir transseksüel ve LGBT aktivistidir. Sıra dışı ve enteresan bir hayat macerasıne sahip olan Ayta Sözeri’nin nasıl zamanlardan geçtiği ve yaşamında neler olduğu bir çok insanın merak ettiği konular içindedır. Bizler de bu yazımızda hem oyuncu hem şarkıcı ve hem de bir aktivist olan Ayta Sözeri’nin yaşamı ile ilgili birtakım bilgiler vereceğiz.


Ayta Sözeri Kimdir? Biyografi ve Hayatı

Ayta Sözeri kimdir? gibi sorulara yanıtlar bulmaya çalışacağız. Kendisi her ne kadar yaşantısını Türkiye’de sürdürüyor olsa da aslında doğum yeri Almanya’dır. Ayta Sözeri kaç yaşındadır? gibi sorularda ile ilgili bilgi verilmesi gereken konulardan biridir. Kendisi dünyaya gözlerini açtıği yer olan Almanya’da 31 Mart 1976 tarihinde doğmuştur. Yine Ayta Sözeri nerelidir? sorusu da araştırılanler içindedır.

Kendisinin anne aracılığıyla Çerkez asıllı bir kökeni olsa da İzmirli olduğu bilinmektedir. Annesi bir ev hanımı olan Ayta Sözeri’nin babası ise yaşamında elektrikçilik mesleğiyle ilgilenmiştir. Kendisi halen ufak dönemlerinde 6 yaşlarındayken ailesiyle birlikte 1982 senesinde Türkiye’ye dönüş yaparak burada İzmir iline yerleşmişlerdir. Buraya geldikten sonra eğitim yaşamına da Türkiye’de devam etmiştir. Okul yaşamında ortaokul ve lise dönemlerine geldiği sıralarda kendisini bir kadın gibi hissetmeye başladığını fark etmiştir. Bu durumdan ilk önce annesine bahsetme kararı alarak kendisiyle bu konuyu konuşmuştur. Lakin babası onun bu durumuna karşı olan bir tutum içinde olduğu için kendisini evden kovmak zorunda kalmıştır. Bu zamandan sonra yaşamına kendi başına devam etmek zorunda kalan Ayta Sözeri zennelik yapmaya başlayarak geçimini sağlamaya çalışmıştır.

Müziğe karşı da yakın bir ilgisi olduğunda dolayı kendisini bu alanda tanıtacak ve geliştirecek olanaklara sahip oldu. Çalıştığı bir yerde sahneye çıkması gereken solist gelmeyince bu durum onun için önemli bir fırsat yarattı. Bu arada kendisi sahneye çıkma şansı bularak şarkıcılık bölgesindeki kariyerine burada bir başlangıç yapmış oldu. Ayta Sözeri hemen hemen 20’li yaşlarındayken cinsiyet değiştirme cerrahi operasyonu yaptırarak kadın olmuştur. Temel eğitim dönemini bitirdikten sonra eğitim yaşamına Ege Üniversitesi’nde devam etmiştir. Burada işletme bölümünde mezun olmuştur. Daha sonra ilerleyen zamanlarda ise Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği Korosu’nda müzik eğitimi alarak kendisini bu alanda daha da ilerletmeye ağırlık vermiştir.

Ayta Sözeri’nin Mesleki Kariyeri

Ayta Sözeri sahip olduğu çeşitli kabiliyetleri aracılığıyla hem iyi bir şarkıcı ve hem de çok iyi bir oyuncu olmayı başarmıştır. Kariyeri içinde şarkılarını seslendireceği bir çok sahne imkânı ve oynayacağı bir çok dizi ve film çalışmaları olanakları bulmuştur. Sezen Aksu’nun konserlerinde vokallik yapmasının bunun yanında Levent Kırca tiyatrosunda oynama şanslarını elde etmiştir.

Oynadığı bazı sinema filmleri içinde;

 • Güneşi Gördüm,
 • Teslimiyet,
 • Aile Arasında,
 • Koca Dünya,
 • Kukuriku Kadın Krallığı gibi yapımlar bulunmaktadır.

Bunun bunun yanında oynadığı dizler içinde ise;

 • Akasya Durağı,
 • Dudaktan Kalbe,
 • Kuzey Rüzgârı,
 • Arka Sokaklar,
 • Hayat Bağları,
 • Dadı,
 • Kahramanlar,
 • Papatyam,
 • Parmaklıklar Ardında,
 • Kayıp Şehir ve
 • Acayip Hikâyeler gibi yapımlar bulunmaktadır.

Ayta Sözeri Hakkında Diğer Önemli Bilgiler

İnsan haklarına ve yaşamına değer vererek bu hususta çabalarını insanlara yansımaya çalışan Ayta Sözeri bunun yanı sıra iyi bir insan hakları savunucusu olarak ön plana çıkmaktadır. Hala bir ajansa bağlı olarak oyunculuk hususundaki çalışmalarına ve gelişimlerine sürdürmektedir. Daha önceki yaşantısını İzmir’de ilerletene Ayta Sözeri 2000’li senelerdan bu yana yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir. Kendisi bunun bunun yanında kariyerinde en önemli ödüllerden birisi olan SİYAD ödülü almaya layık görülmüştür. Aile Arasında filmiyle en iyi yardımcı kadın oyuncu performansı ile bu ödülü almaya hak elde etmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.