Ayşen Gruda Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
183
Ayşen Gruda Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Ayşen Gruda Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Ayşen Gruda Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Ayşen Gruda Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Ayşen Gruda Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ayşen Gruda Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türk sinemasının ve tiyatrosunun en önemli oyuncularından birisi Ayşen Gruda’dır. Genç yaşlı herkesin ekranlardan aşına olduğu Ayşen Gruda kimdir? bir çok sinema filminde ve dizide gördüğümüz Ayşen Gruda nerelidir ve kaç yaşındadır? Ayşen Gruda, 30 Kasım 1944 tarihinde Erman ailesinin ortanca kızı olarak İstanbul Yeşilköy’de imparatorluk zamanında karargah olarak kullanılan bir köşkte dünyaya gelmiştir.10


Ayşen Gruda Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Dolayısıyla Ayşen Gruda nerelidir şeklindeki bir soruya Kadıköylü cevabı verilebilir. Kız kardeşinin adı Ayben Erman, ablasının adı Ayten Erman’dır. Babası bir kara tren makinistidir. Ayşen Gruda’nın komedi ve taklit kabiliyeti ufak yaşlarda ailesi aracılığıyla keşfedilmiştir. Ermeni komşularının taklidini yapan Ayşen Gruda ailesi aracılığıyla tiyatroya yönlendirilmiştir. Lakin lise ikinci sınıfa giderken babası vefat etmiş ve aile geçim sıkıntısına düşmüştür. Ayşen Gruda’da okulu bırakıp çalışmaya başlamış; fakat oyunculuğa olan merakı hiç eksilmeden devam etmiştir.


Aysel Gruda’nın Tiyatro Kariyeri

Ayşen Gruda ilk profesyonel tiyatroculuğa Tevfik Bilge’nin turne tiyatrosunda imza atmıştır. 1962 senesindeki Kongre Eğleniyor adlı bu oyunda Ayşen Gruda vodvilde ufak bir hizmetçi rolündedir. 1977 senesinde televizyonda bir skeç programına katılmış ve skeçte domates güzeli Nahide Şerbet kişiliğini canlandırmıştır. Bu skeçten sonra herkes aracılığıyla tanınır olmuş ve adı Domates Güzeli’ne çıkmıştır.

Ayşen Gruda Ankara Meydan Sahnesi’nde tiyatro oyuncusu Yılmaz Gruda ile tanışmış ve evlenmiştir. Bu evlilikten kızları Elvan Gruda dünyaya gelmiş, kızının doğumundan sonra Ayşen Gruda bir süre oyunculuktan uzak kalmıştır. Yılmaz Gruda ile evlilikleri 1976 yılına kadar sürmüş ve 1976 senesinde çift ayrılmıştır. Ayşen Gruda eşiyle boşandıktan sonra da onun soy adını kullanmaya devam etmiş ve Gruda soyadı ile ün yapmıştır.

Tekrar oyunculuğa dönem Ayşen Gruda o dönem Adile Naşit’le birlikte rol olmaya başlamış ve ikili, ertem Eğilmez filmlerinin vazgeçilmez oyuncuları olmuşlardır. Dün Gece Yolda Giderken Çok Tuhaf Bir Şey Oldu, Hisseli Harikalar Kumpanyası, Bizim Sınıf, Yedi Kocalı Hürmüz, Hababam Sınıfı Müzikali, Deve Kuşu Kabare, Mum Söndü, Ah Evlendim Vah Evlenemedim gibi usta kalemlerin tiyatrolarında yer almış olan Ayşen Gruda farklı karakterleri başarıyla canlandırmıştır.


Ayşen Gruda’nın Rol Aldığı Bazı Filmler ve Diziler

Ayşen Gruda ilk sinema oyunculuğunu 1974 yapımı Hababam Sınıfı filminde göstermiştir. Bu filmde bilgi yarışmasının sunucusu olarak görev yapmıştır. Daha sonra da oyunculuğa devam etmiş, hemen her sene birden fazla sinema filminin kadrosu içinde yer almıştır. Hanzo, Bitirimler Sınıfı, Delisin, Bizim Aile, Tosun Paşa, Süt Kardeşler, Güngörmüşler, Aile Şerefi, Sarmaş Dolaş, Şaban Oğlu Şaban, İbo İle Gülşah, Çöpçüler Kralı, Çiçek Abbas, Şendul Şaban, Fakir Milyoner, Uyanıklar Dünyası, Aşık Oldum, Ağa Bacı, Aile Pansiyonu, Şenlik Var, Hababam Sınıfı Herkese Merhabalar, Keloğlan Kara Prense Karşı, Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü, Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu, Kağıt, Pazarları Hiç Sevmem, Seni Seviyorum Adamım, Dedemin Fişi, Babamın Ceketi, Sevgili Komşum ve daha onlarca filmde Ayşen Gruda seyircilerle buluşmuştur. Bilhassa Kemal Sunal, Şener Şen, İlyas Salman gibi usta oyuncularla birlikte Türk sinema tarihinin baş yapıt eserlerine imza atmışlardır.

Ayşen Gruda, 2016 senesinde vizyona giren Kötü kedi Şerafettin filminde de Hasene kişiliğinin seslendirmesini yapmıştır. Ayşen Gruda yalnızca tiyatro ve sinema filmlerinde değil çeşitli reklam filmlerinde ve televizyon dizilerinde de rol almıştır. Kaygısızlar, Ana Kuzusu, Dayı, Güz Yangısı, Sen Misin Değil Misin, İki Aile, Aile Reisi, Leyla İle Mecnun, Galip Derviş televizyonlarda seyircilerin karşısına çıktığı bazı yapımlardır.


Ayşen Gruda’nın Ölümü

Türk sinemasının usta oyuncularından Ayşen Gruda, bir süredir tedavi görmekte olduğu Kağıthane Derindere Hastanesi’nde 23 Ocak 2019 Çarşamba günü 74 yaşında yaşamını yitirmiştir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.