Aynur Haşhaş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
159
Aynur Haşhaş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Aynur Haşhaş Kimdir? Biyografisi, bölümünde Aynur Haşhaş Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Aynur Haşhaş Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aynur Haşhaş Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aynur Haşhaş

Aynur Haşhaş, 1973 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi, İlk ve ortaöğrenimini de yine bu şehirde bitirdi. Ortaöğrenimini bitirdiktan sonra İTÜ Türk Musikisi Devlet Konservatuarı’na giren Aynur Haşhaş, burada yedi yıllık müzik eğitiminden sonra şan, derleme araştırma, halk oyunları ve semahlarla alakalı çalışmalar yaptı ve bu alanda uzmanlaşmaya vardı.

İTÜ’den 1990’da mezun olan Aynur Haşhaş, 1994’te sevgi türküleri ile deyişlerin olduğu ilk solo albümü “Dün ve Gün”ü çıkardı. İkinci albümü “Yolculuk”, Arif Sağ yönetmenliğinde 1999’da hazırlandı. Yine Arif Sağ yönetmenliğinde hazırlanan üçüncü albümü “Yar Sesi” ise 2002’de dinleyicisiyle buluştu. Sanatçının dördüncü albümü olan “Bahar” 2004 yazında müzik marketlerde yerini aldı.

Aynur Haşhaş, Anadolu’yu gezerek türkü derlemeye öğrenciliği zamanında; 1987’de başladı. Derleme çalışmalarına 1990’dan bu yana de gelenekler, görenekler ile Anadolu inançları konularını ekledi. Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu dışında bütün bölgelerde derleme yapan Aynur Haşhaş, derleme çalışmalarını halen sürdürüyor. Bugüne dek iki binin üzerinde derleme yapan Haşhaş, ilk üç solo kasetinde yalnızca kendi derlediği türkülere yer verdi.

Anadolu halk kültürünün temelini oluşturan ve kuşaktan kuşağa geçen Türkülerimizi yerel’den genel’e taşımanın bir görev olduğunu düşünerek konservatuvar senelerında derleme çalışmalarına başladım.

Türkiye’nin birden çok yöresine gittim, kasaba kasaba, köy köy dolaştım. Nerede bir aşık, ozan, dede, ağıtçı kaynak kişi varsa ziyaret ettim. Onların ürettiklerini ve tarayıp dokuduklarını birlikte değerlendirerek gönül yolculuklarına yarenlik etmeye çalıştım. Bu derlemelerin aşağı yukarı hepsini kendi olanaklarımla kayda alarak bir arşiv oluşturdum.

Alanda yapmış olduğum her yeni derleme çalışması benim gerek müzikal gerekse kendimi keşfimdeki yolculuğumda gönül gözüyle görmemi ve duyumsamamı sağladı.

Bu zamana kadar yapmış olduğum çalışmalarımda benimle bu uzun yolculuğumda birlikte yürüyen , beni gönül hanelerinde ağırlayan dostlarımı sevgiyle kucaklıyorum.


Albümleri

1994 Dün ve Gün
1999 Yolculuk
2002 Yar Sesi
2004 Bahar
2011 Sevdakâr
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.