Aylin Şengün Taşçı Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

30.10.2021
168
Aylin Şengün Taşçı Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Aylin Şengün Taşçı Kimdir? Biyografisi, bölümünde Aylin Şengün Taşçı Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Aylin Şengün Taşçı Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aylin Şengün Taşçı Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aylin Şengün Taşçı

Aylin Şengün Taşçı, Ankara’da dünyaya geldi. TRT İstanbul Radyosu Çocuk Korosu’nun sınavlarını kazanarak müzikle alakadar olmaya başladı.

Aylin Şengün Taşçı, TRT İstanbul Gençlik Korosu’na soprano ses olarak katıldı. 1982 senesinde İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’ne girdi ve 1987 senesinde mezun oldu.

Aynı zamanda İstanbul Belediye Konservatuarı Yarı Zamanlı Türk Müziği Bölümü’nde altı yıl eğitim aldı. Üniversite senelerından sonra Tercüman gazetesinde çalıştı ve müzik başta olmak üzere kültür-sanat üzerine yazılar yazdı. 1990 senesinde tamburi Necdet Yaşar’ın talebiyle yetişmiş sanatçı olarak Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun kadrosuna katıldı. Topluluktaki görevi sırasında yurt içinde ve yurt dışında çeşitli konserlere katıldı. Müzikle profesyonel olarak alakadar olmaya başladıktan sonra basınla ilişkisi sürdü.

Günaydın gazetesinde 2 yıl müzik ve İstanbul üzerine köşe yazıları yazdıktan sonra BRT, TRT ve TGRT televizyonlarında, ardından çeşitli özel radyolarda müzik ve değişik alanlarda programlar hazırladı ve sundu.

2002-2004 senelerı içinde Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde Yönetim hususunda İngilizce İşletme Yüksek Lisansı yaptı.

2004 senesinde İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun Sanat Yönetmeni oldu.

Akustik Müzik aracılığıyla 2005 senesinde “Asktan Yana” adlı, 2012 Şubat ayında ise “Huzur” adlı iki solo albümü yayınlandı.

Çalıştığı toplulukla birlikte periyodik konserlerin bunun yanında çeşitli proje konserlerine imza attı. İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nun “Bir Modern Zaman Mehtabiyesi” adlı albümünü hazırladı.

2010 senesinde İngiltere Warwick Üniversitesi’nin gerçekleştirdiği “Women’s History Network” baslıklı ülkeler arası toplantıda ünlü kadın besteci Leyla Saz üzerine bir seminer ve ona bağlı bir konser verdi.

2011 senesinde TRT İstanbul Radyosu’nda bir yıl boyunca canlı olarak yayına giren “Bir Fincan Kahve” adlı müzik programını hazırladı ve sundu. Ayni yil Yeditepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler bölümünde doktora eğitimini bitirdi.

Halen Medipol Üniversitesi’nde Siyaset Bilimi hususunda öğretim görevlisi olarak ders vermekte, aynı üniversitenin Türk Müziği Korosu ile İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tip Fakültesi Türk Müziği Korosu’nu da yönetmektedir. Bunun yanı sıra Jale Şengün ve Osman Ziyagil’le birlikte kurduğu “Çaresaz” adli müzik grubuyla İstanbul’un değişik mekânlarında solo konserler vermektedir.

Aylin Şengün Taşçı, İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’nda Sanat Yönetmeni ve solist olarak çalışmalarını sürdürmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.