Aylin Aslım Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
286
Aylin Aslım Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Aylin Aslım Kimdir? Biyografisi, bölümünde Aylin Aslım Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Aylin Aslım Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aylin Aslım Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aylin Aslım

Aylin Aslım, 1976 senesinde, Almanya’da Hassen eyaletinde Lich kasabasında dünyaya geldi. 1994’ten bu yana İstanbul’un çeşitli canlı müzik mekanlarında yabancı coverlardile getirdi. Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nden mezun oldu.1996’da beş kızdan bir araya gelen Zeytin adlı Rock grubuyla canlı müzik piyasasında dikkatleri çekti.

1998 Roxy Müzik Günleri’nde 2.’lik ve 1999 Roxy Müzik Günleri’nde Jüri Özel Ödülü kazandı.

Aylin Aslım, 1998’de Süpersonik adlı grubu kurdu ve bi hayli alışılmadık elektronik altyapılı parçalardan bir araya gelen repertuarına karşın kısa bir sürede kendine özgü bir seyirci kitlesi yarattı.


Aylin Aslım, 2000’de Gelgit isimli Elektronik müzik albümünü Power Records’dan çıkardı.

Aylin Aslım, 2000’de müzikal direktörlüğünü yaptığı H2000 organizasyonunda, BUSH, Chumbawamba, GusGus, Lamb Jay Jay Johanson gibi dünya müzisyenleriyle aynı sahneyi paylaşımı yaptı. 2001’den bu yana H2000, Creamfieds ve Rockistanbul gibi büyük organizasyonlarda ve Tindersticks, HIM,Placebo, Macy Gray ve Queen Adreena gibi büyük konserlerin açılışında sahne aldı.

Aylin Aslım, 2003’te Mor ve Ötesi, Athena, Bülent Ortaçgil, Vega, Feridun Düzağaç, Bulutsuzluk Özlemi ve Koray Candemir’le birlikte Savaşa Hiç Gerek Yok single’ında yer aldı.

Aylin Aslım, 2003’ten bu yana elektronik sound üzerine kurulu ilk albümünün şarkılarını sahnede Süt’lü adını verdiği proje içerisinde, ‘sert rock’ versiyonlarıyla dile getirdi. 2003’te çıkan ilk albümünde bulunan Senin Gibi isimli şarkısı Yunanlı pop müzik sanatçısı Teresa aracılığıyla Yunanca yorumlandı. Teresanın albümü 2005 yılı içinde Türkiye’de de yayımlandı.

2004’te Murathan Mungan’ın Söz Vermiş Şarkılar albümünde, Kimdi Giden Kimdi Kalan şarkısını yeniden yorumladı. Yine, 2004’te DJ Mert Yücel’le birlikte yaptıkları Dreamer adlı İngilizce singleİngiltere’de Baroque Records UK aracılığıyla yayınlandı ve İngiltere’de Balance Chart UK’de 3 numaraya, Amerika’da Balance Chart USA’de 1 numaraya kadar yükseldi. 2004’te Fatih Akın’ınDuvara Karşı filminde ilk albümünden Senin Gibi adlı şarkısı yer aldı.

2005’te Teoman’ın Balans ve Manevra filminde rol alan Aylin Aslım, filmin Pasaj Müzik aracılığıyla yayına giren soundtrack’inde Teoman’ın Bazı Yalanlar isimli parçasını yorumladı. Ayrıca Kutluğ Ataman’ın çektiği “İki Genç Kız” filminin soundtrack’inde ilk albümünden Keşke adlı şarkısı yer aldı. Aynı yılın Nisan ayında, Aylin Aslım Ve Tayfası adı altında Pasaj Müzik’ten Gülyabanialbümünü çıkardı.

Bu albümden Gülyabani, Ben Kalender Meşrebim ve Ahh şarkılarına klip çekti. Daha sonra Bulutsuzluk Özlemi’nin Felluce-Bağdat adlı single albümünde Bağdat Kafe adlı şarkıda vokalde Nejat Yavaşoğulları’na ve Çilekeş’in Yetmiyor adlı şarkısına eşlik etti.

2006’da da Ogün Sanlısoy ile Kendin Oldun şarkısını yorumladı.

2006’da Gelgit albümü iki remix daha eklenerek Pasaj Müzik etiketi ile yeniden piyasaya sürüldü.

2007’de Bulutsuzluk Özlemi 20. Yıl Konserinde Yüzünde yaşam izleri vardı adlı şarkıya Nejat Yavaşoğulları ile birlike düet yaptı.

2007’de Onno Tunç Şarkıları albümünde bir zamanlar Sezen Aksu’nunda seslendirmiş olduğu Bir Çocuk Sevdim adlı parçayı yorumladı.

2008’de “Rock Sınıfı” adlı proje kapsamı içinde Madde adlı şarkıyı seslendirdi. Yılın sonlarına doğru çıkan Güldünya Şarkıları adlı albümde, Nilüfer’in Karar Verdim adlı şarkısına yeni bir yorum getirdi.

2009’da Selim Demirdelen’in “Dut Ağacı” adlı albümünde Ben Yaptım ve Yok Olduk adlı şarkıları yorumladı. Ve Hande Yener’in Hayrola? isimli albümde “Siz” isimli parçayı yazdı.

Aynı yılın Haziran ayında 3. albümü olan Canını Seve Kaçsın ı çıkardı.Sırayla Sen Mi?, Hoşuna Gitmedi Mi? ve Aşk Geri Gelir şarkılarına klip çekti.

2011’de Vodafone Free Zone Turnesinde Şebnem Ferah’ın “Özgürce Yaşa” adlı single’ında Şebnem Ferah, Hayko Cepkin, Badem ve TNK ile düet yaptı.

2011′,in Ocak ayında Coca Cola’nın “Hayata Artı” projesi için “Başka Bir Dünya” adlı single’yi paylaşımı yaptı.

Albümleri

Gelgit (2000) / Power Records
Gülyabani (2005) / Pasaj Müzik
Canını Seven Kaçsın (2009) / Sony Musıc (SMEI)
Zümrüdüanka (2013) / Sony Musıc (SMEI)

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.