Ayla Dikmen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

27.10.2021
147
Ayla Dikmen Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Ayla Dikmen Kimdir? Biyografisi, bölümünde Ayla Dikmen Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Ayla Dikmen Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ayla Dikmen Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ayla Dikmen

Ayla Dikmen, 25 Mart 1944 senesinde Kütahya’da dünyaya geldi. Profesyonel müzik yaşamına İstanbul’da Yavuz Özışık ile başlayan Ayla Dikmen, bir radyo programı sırasında Şerif Yüzbaşıoğlu ile tanışır ve Yüzbaşıoğlu’nun orkestrasında “Parla Nur” takma adıyla solist olarak çalışmaya başlar. 1964 senesinde Yüzbaşıoğlu orkestrası ile katıldığı İkinci Boğaziçi Müzik Festivali’nde en başarılı şantöz seçilen Dikmen, 1965 Balkan Melodileri Festivali’nde ise “Niksar’ın Fidanları” ile birinci olmuştur.

Yayınlanan her 45’liği ile büyük başarılar elde eden Ayla Dikmen, 1970’li ve 1980’li senelerda TRT televizyonundaki birden fazla müzik programında yer almıştır. Niksar’ın Fidanları, Yanan Mum, Anlamazdın, Nereye, Aşk Defteri ve Zehir Gibi Aşkın Var; başlıca hit şarkılarıdır. Dikmen,

20 Ağustos 1990’da halen 46 yaşındayken yakayı ele verdiğı rahim kanserine yenilerek yaşama veda etti.

2008 yapımı Issız Adam filminin bitişinde çalan “Anlamazdın” adlı hit şarkısı ilk çıkışından 32 yıl sonra yeniden Türkiye’de en fazla dinlenen şarkılar arasına girmiş ve Ocak 2009 Billboard Türkçe Top 20 Listesi’nde 1 numaraya kadar yükselmiştir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.