Ayhan Bilgen Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

16.09.2021
186
Ayhan Bilgen Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Ayhan Bilgen Kimdir?, biyografi bölümümüzde Ayhan Bilgen Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Ayhan Bilgen Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Başlıklar

Ayhan Bilgen Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(0) (0)
Ad Soyad Ayhan Bilgen
Meslek Siyasetçi
Yaşı 51 (1970-01-01)
Boyu
Burcu Oğlak
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Yüksek Lisans
Eşi Ayşe Bilgen
Sevgilisi
Doğum Yeri Kars

Ayhan Bilgen Kimdir? Biyografi

Ayhan Bilgen, 1970 senesinde Kars’ın Sarıkamış beldesinde dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitimi için başkent Ankara’ya gitmiş ve Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi’nden mezun olmuştur.  

Lisans eğitimini tamamlamanın sonrasında, Hacettepe Üniversitesi’nde Sosyoloji Bölümü’nde yüksek lisans yapan Bilgen, 2014 senesinde ise siyasete atılmıştır.  

Gazetecilik alanıyla da ilgilenen Bilgen, ‘Özgür Gündem’ ve ‘Evrensel’ isimli gazetelerde de köşe yazarlığı yapmıştır.  

Bilhassa ‘Demokratik Anayasa’ üzerine yapmış olduğu çalışmalarla dikkat çeken siyasetçi, 22 Temmuz 2007 seçimlerinde ise ‘Bin Umut Adayları’ çerçevesinde Konya’dan bağımsız milletvekilliğine adaylığını koymuştur.  

30 Mart 2014 Yerel Seçimlerinde Halkların Demokratik Partisi’nden Adana Seyhan ilçesi Başkan Adayı olan Bilgen, sonrasında aynı partide yer almaya devam etmiştir. Ve aynı yıl içinde toplanmış olan ‘Demokratik İslam Kongresi’nin kurucuları içinde da bulunmaktadır.  

2014 senesindeki HDP İkinci Olağan Kongresi’nde ‘Genel Başkan Yardımcısı’ görevine getirilen siyasetçi, 2015 senesindeki 25. Dönem Genel Seçimlerinde de Kars’tan HDP milletvekilliğine seçilmiştir.  

Türkiye’de yapılan 1 Kasım 2015 tarihli erken seçimlerde ise tekrar Kars’tan tekrar seçilmiş ve 26. Dönem Milletvekilliği görevini üstlenmiştir. Aynı yılın Ağustos ayında HDP’nin ilk parti sözcüsü görevine getirilen Bilgen, 2018 senesinde yapılan Genel Seçimlerde de HDP Kars Milletvekili Adayı olmuştur.  

2015 senesinin Aralık ayında İstanbul’da gerçekleşen ‘2. Demokratik İslam Kongresi Koordinasyon Kurulu’na seçilen gazeteci, Türkiye Büyük Millet Meclisi İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Katip Üyeliği’ni de sürdürmektedir.

31 Mart 2019 Yerel Seçimlerinde de HDP Kars Belediye Eş Başkan Adayı olan Bilgen, o tarihten bu yana Belediye Başkanlığı görevinde bulunmaktadır. 

Kars Belediye Başkanı olan Ayhan Bilgen, Ayşe Bilgen ile evlidir.  

11 Aralık 2020 Cuma 17:17
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.