Aydilge Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
310
Aydilge Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Aydilge Kimdir? Biyografisi, bölümünde Aydilge Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Aydilge Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aydilge Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aydilge

Aydilge, 25 Haziran 1984 senesinde Kütahya’da dünyaya geldi. Aydilge, Genç yaşına, müzik alanında üç albüm, edebiyat alanında üç kitap, üniversite birinciliği, radyo- TV- sinema yüksek lisansı, iletişim uzmanlığı, editörlük, radyo programcılığı, onlarca konser ve çevre projeleri sığdıran Aydilge’yi daha yakında zamandan tanımak ister misiniz?

8 yaşında TRT Ankara Radyosu Çocuk Korusu sınavlarını kazanan Aydilge, 15 yaşına kadar, Türkiye’nin ilk TSM çocuk korosunda radyo sanatçısı olarak görev aldı.

2001 senesinde burslu okuduğu Başkent Üniversitesi’ni hem bölüm, hem de tüm üniversite çapında birinci olarak bitirdi. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde Radyo-TV-Sinema alanında yüksek lisansını bitirdi. “İletişim Uzmanı” unvanını aldı. 12 yaşından beri gitar çalarak kendi söz ve bestelerini yapan Aydilge, bunun yanı sıra yazmış olduğu iki roman ve bir öykü kitabı ile başarılı bir yazarlık kariyerine de sahip. Yediklerini çıkararak, toplumun beğeni kalıplarına uymaya çalışan bir kızın öyküsünü anlattığı Bulimia Sokağı adlı romanı, 2010 senesinde İnönü Üniversitesi’nde Prof Dr. Mustafa Kılıç’ın açtığı derste, kaynak kitap olarak okutulmaya başlandı.

Greenpeace ile ortak yürüttüğü çevre projelerinin bunun yanında, Şu an, Türkiye’nin tek rock radyosu Rock Fm’de radyo programcılığı yapan Aydilge, öte yandan da Türkiye’nin tek ses teknolojileri dergisi Sound’un editörlüğünü sürdürüyor. Üç albüm ve hit single’lar çıkardığı müzik kariyeri, Şubat 2012’de Amerika’nın en fazla tıklanan müzik sitelerinden makeastar.com aracılığıyla tertip edilen yarışmada Geri Dönmem adlı şarkısıyla aldığı birincilikle taçlandı. Aydilge, son kez Sezen Aksu’nun kült parçası Sorma’yı yeniden yorumlayarak, single olarak yayınlandı.


Sorma şarkısıyla Aydilge Boğaziçi Üniversitesi’nin radyosu aracılığıyla Yılın En kaliteli Cover’ı (2012) ödülünü kazandı. Aynı sene içinde sanatçıya bir diğer ödül de Takıntı şarkısı için geldi. Aydilge, Ege Üniversitesi radyosundan Yılın En çok İstek Alan Parçası ödülünü kazandı. En son Aydilge, 2012 yazı için Kaçsam Ege’ye adlı single’ını çıkardı.

Web Sitesi: aydilge.net

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.