Avni Özgürel Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
235
Avni Özgürel Kimdir? Biyografi Sayfası

Avni Özgürel Kimdir? Biyografi, bölümünde Avni Özgürel Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Avni Özgürel Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Avni Özgürel Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Avni Özgürel

Mehmet Avni Özgürel, 1948 senesinde Ankara’da dünyaya geldi. 1954 senesinde Kurtuluş İlkokulu’nda tahsiline başladı. Kurtuluş Lisesi’nin orta bölümünde Ortaokulu okudu.

Liseyi de Ankara Gazi Lisesi’nde okumuştur. Liseden sonra Ankara’da Ulus gazetesinde gazetecilik mesleğine başladı. Aynı zamanda da İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Ekonomi-Maliye Bölümü’nde yüksek öğrenimini bitirdi.

Kendisiyle aynı isimde olan dedesi Mehmet Avni Özgürel, Balkan Savaşları zamanında Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç etmiş Denizli Tavas’a yerleşmiştir. Babasının adı Orhan, annesinin adı Münevver’dir. Gülay ve Şenol isminde 2 kız kardeşi mevcuttur. Babası Orhan Özgürel, harita subaylığı yaptığı için Erzincan başta olmak üzere Anadolu’nun çeşitli yerlerinde bebekliği ve çocukluğu geçmiştir.

Avni Özgürel, 1964-65 senelerı içinde gençliğinde özellikle Türk Ocakları Gençlik Kolları’na üye olduktan sonra siyaseten daha aktif olmuştur. Avni Özgürel, Türk Ocakları’na gidip gelirken öğretmenin teşviki ile Türk Hava Kurumu’nun açtığı kompozisyon yarışmasına katılır. Ve Türkiye birincisi olur. Özgürel’in o kompozisyonu UNESCO’ya gönderilir, orada da derece alır. Böyle olunca bir-iki gazete kendisiyle röportaj yapar. CHP’nin Ulus Gazetesi onlar içindedır.

Milliyet, Akşam, Yeni İstanbul, Ayrıntılı Haber gazetelerinde ve Yankı Dergisi’nde gazetecilik yaptı. Gelişim Yayınları’nda çalıştı.

Avni Özgürel, 1975 senesinde Ayfer Özgürel ile evlendi.

1981 senesinde TRT televizyonu için Bulgaristan Türklerinin içinde olduğu durumu görülmektediran ilk film konusu olan Belene’yi kaleme aldı. Bu dizi filmin gördüğü ilgi bundan dolayı başkaca senaryo ve belgesel film metinleri de kaleme aldı.

Daha sonraki senelerda Sabah gazetesi ve sonrasında Radikal gazetesinde özel haber müdürlüğü, Doğan Yayın Grubu bünyesinde Yeni Ufuk Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Halen Radikal gazetesinde yazar olarak çalışıyor.


Belgesel/dramatik film yazarlığını da sürdürmektedir. Gerek TRT gerekse Kültür Bakanlığı aracılığıyla desteklenen birden fazla belgesel filmin bunun yanında, Zincirbozan ve Büyük Oyun adlı sinema filmlerinin senaryo yazarlığını yaptı.

Katıldığı ve yöneticiliğini yaptığı TV programları, panel ve konferanslarda tahlilleri kitleler aracılığıyla alakayla izlenen bir aydın olarak tanınmaktadır.

2012 senesinde gazeteci olarak Kandil’de PKK önderlerinden Murat Karayılan’la da röportaj yapan Avni Özgürel, barış süreci kapsamı içinde, 63 kişilik Akil insanlar listesine Ege Bölgesinden seçildi.

Avni Özgürel Kitapları


İşaret Taşları,
Din ve Cumhuriyet,
Osmanlı’ya Hasret Topraklar,
Ayrılıkçı Hareketler
Osmanlı’dan Cumhuriyet’e İktidar Oyunu
Portreler Galerisi – Küllenen İzler – 2
Portreler Galerisi – Küllenen İzler – 1
Hrant Dink Cinayeti (Etyen Mahçupyan, Mehmet Altan, Yasemin Çongar ile)
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.