Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
318
Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi Sayfası

Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi, bölümünde Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Augustin Jean Fresnel Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Augustin Fresnel

Augustin Jean Fresnel, 10 Mayıs 1788 senesinde Broglie’de dünyaya geldi. Çağdaş optik biliminin kurucusudur. Bir mimarın oğlu olan Fresnel, 13 yaşındayken Caen’ da ortaokula gitti.

Daha sonra 16,5 yaşında Ecole polytechnique’te öğrenim gördü. 1809′ da üyesi olduğu Fransa Ulusal Köprüler ve Yollar Okulu’nda deniz fenerlerinden sorumlu oldu. 1823’te Bilimler Akademisi’ne ve Royal Society’ ye üye oldu. 1824’te Royal Academy’ ce kendisine Rumford madalyası verildi ve bir sonraki yıl yabancı üye olarak atandı.

Kariyerine Fransa Ulusal Köprüler ve Yollar Okulunda 1809 senesinde başladı. 1815’te Elbe Adası dönüşüne Napolyon’un karşı çıktı. İmparatorluk polisince evinde göz hapsine alındı. Paris’ te olduğu zaman Arago ile tanıştı ve bilimsel kariyerine başladı. Young’ dan bağımsız olarak , ışığın enterferansları üzerinde sayısız deneyler yaptı. Böylelikle dalga boyu kavramını ortaya koydu. Fresnel integrallerini hesapladı. Farklı düzlemlerdeki iki polarize ışık demetinin hiçbir enterferans etkisi olmadığını ilk kez ispatladı. Bu deney ile, polarize ışığın dalga hareketinin kendisinde önce zannedildiği gibi gibi boyuna değil, enine yönde olduğunu gösterdi.

Dairesel polarize bir ışığı ilk elde eden kişidir. Işık kırılması ile alakalı Fresnel adıyla blinen formülleri halen kullanılmaktadır. Uygulamalı optik alanında Fresnel, deniz fenerlerinin aydınlatma gücünü arttırmak için kademeli merceği icat etti.

Fresnel, 14 Temmuz 1827 tarihinde tüberküloz sebebiyle öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.