Atilla Pekdemir Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

19.09.2021
292
Atilla Pekdemir Kimdir? – Kaç yaşında? – Memleketi Neresi

Atilla Pekdemir Kimdir?, biyografi bölümümüzde Atilla Pekdemir Kimdir? biyografisi ile karşınızdayız. Atilla Pekdemir Kimdir? hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Atilla Pekdemir Kimdir? – Kaç Yaşındadır – Memleketi Neresi

(3) (0)
Ad Soyad Atilla Pekdemir
Meslek Oyuncu
Yaşı 78 (1943-02-10)
Boyu 1,70
Kilosu 70 KG
Burcu Kova
Göz Rengi Kahverengi
Eğitim Lisans
Eşi Bilinmiyor
Sevgilisi
Doğum Yeri Giresun

Atilla Pekdemir Kimdir? Biyografi

Atilla Pekdemir, 10 Şubat 1943 tarihinde Giresun’da dünyaya gelmiştir. Yüksek öğretim eğitim hayatına Ankara Hukuk Fakültesi ile başlamıştır.  

Daha sonra oyunculuğa duymuş olduğu ilgi sebebiyle bu alanda eğitim almaya karar vermiş ve 1963 senesinde girmiş olduğu sınavla konservatuvar tiyatro bölümünü kazandığı için hukuk eğitim hayatına ara vermiştir.  

Eğitimine oyunculuk bölümü ile devam eden Atilla Pekdemir, İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmayı başarmıştır.  

Konservatuvar eğitiminin ilk senesinde beş arkadaşı ile GRUP-6 Tiyatrosu’nu kurmuştur. Türkiye’de ilk kez Brecht (Karan Ana’nın Silahları) isimli oyunu sergileyen usta oyuncu, aynı sene Yıldız Kenter Tiyatrosu’nda da tekrar bir Brecht oyunu ‘Üç Kuruşluk Opera’ ile profesyonel olarak tiyatro oyunculuğu yaşamına da başlamıştır.  

Almanya-Erlangen Milletler Arası Tiyatro Festivali’nde Keşanlı Ali Destanı’nda da Ali rolü ile sahnede yer almış ve buradaki üstün performansı ile de dikkatleri çekmeyi başarmıştır  

Münir Özkul Tiyatrosu, Üç Maymun Kabare, Gülriz Sururi-Engin Cezzar, Nisa Serezli-Tolga Aşkıner, Deve Kuşu Kabare, Levent Kırca, Sadri Alışık, Ali Poyrazoğlu gibi birden fazla tiyatroda da bulunan tecrübeli oyuncu, bunun bunun yanında yönetmen koltuğunda da oturmuştur. 
 

Tiyatro oyunculuğunun bunun yanında televizyon dizilerinde de ekrana çıkan Pekdemir, Olacak O Kadar, Zoraki Koca, Umutsuz Ev Kadınları, Ben Onu Çok Sevdim, Yeşil Deniz, Adını Sen Koy gibi birden fazla yapımda da yer almıştır.  ATV ekranlarında yayınlanmakta olan ‘Hercai’ adlı televizyon dizisinde ‘Yusuf Ağa’ kişiliğine hayat veren usta oyuncu, son kez Kanal 7 ekranlarında yayına giren Emanet adlı dizide Osman Efendi kişiliğini canlandırmıştır. 

2 yıl boyunca akciğer kanseri ile mücadele eden oyuncu, 31 Ocak 2021 tarihinde İzmir‘de yaşamını yitirmiştir.

Kova burcu detaylarına sahip olan Atilla Pekdemir, 1.70 metre uzunlukta ve 70 kilogram ağırlıktadır.  

Atilla Pekdemir’in oynadığı bazı diziler ve filmler:

2020 – Emanet (Osman Efendi) (TV Dizisi)

2019 – Hercai (Yusuf Ağa) (TV Dizisi)

2018 – Ailecek Şaşkınız (Muzaffer’in Babası) (Sinema Filmi)

2014 – Yeşil Deniz (Ağacın Altındaki Dayı) (TV Dizisi) 

2013 – Otisabi (Nejat Amca) (TV Dizisi)

2010 – Çok mu Komik? (Mamoş) (Sinema Filmi)

23 Haziran 2020 Salı 15:55 01 Şubat 2021 Pazartesi 11:30
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.