Asım Ekren kimdir, Asım Ekren kaç yaşında?

07.11.2021
159
Asım Ekren kimdir, Asım Ekren kaç yaşında?

Asım Ekren kimdir, biyografi bölümünde Asım Ekren biyografi sayfası ile karşınızdayız. Asım Ekren kaç yaşında?, Asım Ekren memleketi neresi, Asım Ekren facebook, Asım Ekren nereli, Asım Ekren instagram, Asım Ekren ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Asım Ekren kimdir? başlığımızın detayları..

Asım Ekren Kimdir – Asım Ekren Biyografi

1951 Adapazarı doğumlu Asım Ekren,baterist ve cazcıdır.1960’lı senelerda Haramiler grubunda bateristlik yaptı.Asım Ekren,İstanbul Gelişim Orkestrası’nda Garo Mafyan, Attilla Özdemiroğlu, Uğur Başar, Selçuk Başar ile birlikte çalışmıştı.

1990’lı senelerda Kültür Bakanlığı’nın ‘Devlet Modern Folk Müzik Topluluğu’nda birden fazla müzisyen ile birlikte müzik çalışmalarına devam etmişti.

1987 senesinde Güngör Bayrak ile baş rolünü paylaşımı yaptığı ‘Bomba’ isimli filmde silah kaçakçılığına bulaşan bir müzisyeni canlandırdı.

İlk evliliğini İstanbul Gelişim Orkestrası’nın şefi olan Selçuk Başar’ın kız kardeşi Asuman Başar’la yaptı. Bu evliliğinden Binnaz ve Mert Ekren (d.1978) adında iki çocuğu oldu. İkinci evliliğini Mari Güngörmez’le yaptı.

İkinci evliliğini bitirdikten sonra 1980 senesinde oyuncu Selma Güneri ile nişanlandı,ayrıldı ve şarkıcı Zerrin Özer’le nişanlandı.

1985’te Turgut Özal’ın kızı Zeynep Özal ile evlendi. Zeynep Özal ile evlendikten sonra çeşitli iş insanları ile tekstil işi yaptı.İkilinin bu birlikteliğinden Yağız ve Halil Uğur adında iki oğlu oldu.

1990’da Zeynep Özal’dan boşandıktan 53 gün sonra eski nişanlısı Selma Güneri ile evlenip,1992 senesinde boşanmıştı.İkili tekrar aynı yıl nikâh masasına oturmuş fakat 1994’de yine yollarını ayırmıştı.

Ünlü baterist, son kez 1997 senesinde Semra Ekren ile dünya evine girmişti.Çiftin nikâh şahitliğini ise Muazzez Abacı yapmıştı.

İstanbul Gelişim Orkestrası’nda Garo Mafyan, Attilla Özdemiroğlu, Uğur Başar, Selçuk Başar ile birlikte çalıştı.

Kültür Bakanlığı’nın Devlet Modern Folk Müzik Topluluğunda birden fazla müzisyen ile müzik çalışmalarıma sürdü.

2009 senesinde Cengiz Özdemir ve bas gitarist Eylem Pelit ile birlikte modernize edilmiş Türk Halk Müziği ezgilerini enstrümantal olarak yorumladığı Folkestra isimli bir grup kurdu.

 Kıbrıs’ta yaşayan Asım Ekren,2011 senesinde lenf kanserine yakalanmıştı.Ünlü müzisyen bir süredir nasıl tedavi edileceği için İstanbul’da yer alıyordu.Asım Ekren 70 yaşında yaşamını yitirdi.

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.