Aşık Yoksul Derviş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
170
Aşık Yoksul Derviş Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Aşık Yoksul Derviş Kimdir? Biyografisi, bölümünde Aşık Yoksul Derviş Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Aşık Yoksul Derviş Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aşık Yoksul Derviş Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aşık Yoksul Derviş

Aşık Yoksul Derviş – Şemsettin Kubat, 1943 senesinde Afyonkarahisar’ın Emirdağ ilçesi, Karacalar Köyü’nde dünyaya gelmiştir. Annesinin adı Hatice, babasının adı Seydi olup, 3 kız 2 oğlan kardeşin en küçüğüdür. Şiir yazmaya 12 yaşında başlamıştır. 14-15 yaşlarında, Kuran dersleri aldığı Namık Hoca’nın yanında, Kuran-ı Kerim’i ezberlemiştir.

1959 senesinde İstanbul’a gitmiştir. Kartal Cevizli Dokuma Fabrikası’nda ve Taşlı Tarla Rami’de Büyük Dokuma Fabrikasında çalışmıştır.

Bu güne kadar 12 kitabı yayınlanmıştır. Şiirleri 55 kitap, dergi yahut antolojide bulunmaktadır. Katıldığı şiir yarışmalarında birincilik, ikincilik, üçüncülük, mansiyon, vb. olmak üzere toplam 19 ödülü mevcuttur.

Şemsettin Kubat şiir yazma yanında “Halk Ozanı” isimlendirmesine tam uymaktadır. Yurt içinde ve yurt dışındaki konserlere katılmaktadır. Ayrıca aşıklar bayramı, şairler şöleni, konser ve festivaller, seminer, sempozyum, panel ve çeşitli oturum ve konuşmalar, Anadolu inanç önderleri toplantıları, Yunus Emre Sevgi Yılı seminerleri gibi birden çok sempozyumlarda konuşmacı olarak bulunmuştur. Antalya, Isparta, Afyon, Aydın, Eskişehir, Ankara, Nevşehir illerinde semah zakirliği ve dergah temsilciliği görevlerinde bulunmuştur.

Bazı zaman aruz vezni kullansa da şiirlerini, 5, 6, 7, 8 ve 11 hece ölçüsüyle yazmaktadır. Şiirlerine üç tez çalışmasında atıf yapılmış, kendi ifadesine göre, 1999-2000’de Afyon Kocatepe Üniversitesi’nce 150 sayfalık bir tez konusu olmuştur.

Kubat, Halk Ozanları Kültür Vakfı üyesi olup 5 çocuk babasıdır. Çocuklarından bir kızı ve bir oğluna saz çalmayı öğretmiş, ödül alan şiirleri, yine kendi ifadesine göre, 3 halk Ozanı, 50 kadar sanatçı yetiştirmiştir.

İlkokul mezunu olan Kubat, şiir yazarlığı ve Halk Ozanlığı dışında eski Türkçe-Osmanlıca araştırmacılığı ve imamlık yapmaktadır. İmamlığı Diyanete bağlı bir imamlık değildir.

Şiirlerinde kendisini Kadirî ve Hüseynî olarak nitelendiren Kubat, şiirlerini, aşk, sevgi, destan, deyiş, kardeşlik, dostluk, vatan sevgisi ve ilahi duygularla yazar. Tasavvufî konular yanında kahramanlık, vatan, millet sevgisi, şehitler, Mehmetçik, istiklal, Atatürk, orman gibi farklı temaları işler.

12 adet şiiri Fransızca’veya çevrilen Kubat(1996:85-95), halen Karacalar’da oturmakta ve aşıklık geleneğini sürdürmektedir.

Aşık Yoksul Derviş Eserleri


Şehitlerin Anısı, Ankara, 1967
Gönülden Sesler, Uğur Ofset, Eskişehir, 1986
Aşkın Dizeleri; Öztürk Matbaası, Ankara, 1987
Yüzbin Oldu Yarelerim, Öztürk Matbaası, Ankara, 1989
Dost Eline Götür Beni, Öztürk Matbaası, Ankara, 1989
Nefeslerin Özü, Ufuk Ofset, Ankara, 1993
Hoşgörü, Kültür Bakanlığı H.G.M., Ankara, 1993
Yunusca, Erk Yayıncılık, Ankara, 1996
Deyişlerin Dilinden, Güler Ofset, Ankara, 1997
Güzelleme,Gürler Ofset, Ankara, 1997
Duygularla Nefeslerle Evrenseldir Şiirimiz, Altın Ofset, 1999, Afyon
Aşık Yoksul Derviş, yaşamı ve Edebi Kişiliği
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.