Aşık Veysel kimdir, Aşık Veysel kaç yaşında?

05.11.2021
74
Aşık Veysel kimdir, Aşık Veysel kaç yaşında?

Aşık Veysel kimdir, biyografi bölümünde Aşık Veysel biyografi sayfası ile karşınızdayız. Aşık Veysel kaç yaşında?, Aşık Veysel memleketi neresi, Aşık Veysel facebook, Aşık Veysel nereli, Aşık Veysel instagram, Aşık Veysel ile ilgili kısaca her şey bu sayfada.. Aşık Veysel kimdir? başlığımızın detayları..

Aşık Veysel Kimdir – Aşık Veysel Biyografi

Veysel Şatıroğlu yahut lakabı ile Âşık Veysel, 1894 tarihinde Sivas’ın Şarkışla beldesinde doğan ,Türk halk ozanlarının son temsilcilerindendir.Çiftçi bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gözlerini açtı. 7 yaşında iken geçirdiği çiçek hastalığı sebebiyle sol gözünü kaybeden Aşık Veysel, yaşadığı talihsiz bir kaza sebebiyle de sağ gözünü kaybetti.

Gözleri görmeyen Veysel’e babası vakit geçirmesi için bir saz aldı. Veysel önce başka ozanların eserlerini sazı ile icra etti. Ardından kendi eserlerini üretmeye başladı. 1933 senesinde Ahmet Kutsi Tecer aracılığıyla keşfedilerek Türk edebiyatına kazandırıldı. 

Aşık Veysel 20 yaşındayken, I. Dünya Savaşı’nın başlaması üzerine kardeşleri ve dostları cepheye gidince, genç ozan yalnız kaldı. Bu zaman zarfında tek arkadaşı sazı olan ama şair, kendisini iyice müziğe verdi. Savaşın sona ermesinin sonrasında Esma adlı bir kadınla evlendirilen Veysel, bu evlilikten iki çocuk sahibi oldu. Lakin oğlu halen on günlükken hayata gözerini yumdu. Esma’nın başka bir adama kaçmasının sonrasında halen altı aylık kızı ile baş başa kalan Veysel, halen çok genç yaşlardayken bu kızını da kaybetmenin acısını yaşadı.

Aşık edebiyatının son büyük temsilcisi olan ozan, bir süre Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı.

Eserlerinde Türkçesi yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de mevcuttur. Şiirleri, Deyişler (1944), Sazımdan Sesler (1950), Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı.

1965 senesinde özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li senelerda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. 1973 tarihinde akciğer kanseri neticesinde vefat etti. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Şarkışla’da her sene adına şenlikler yapılır.

 Deyişler (1944)

• Sazımdan Sesler (1950)

• Dostlar Beni Hatırlasın (1970)

• Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984)

• Anlatamam Derdimi, Aram Seni Gül İlen, Atatürk’e Ağıt, Beni Hor Görme, Beş Günlük Dünya

• Bir Kökte Uzamış, Birlik Destanı, Çiçekler, Cümle Alem Senindir, Derdimi Dökersem Derin Dereye

• Dost Çevirmiş Yüzünü Benden, Dost Yolunda, Dostlar Beni Hatırlasın, Dün Gece Yar Eşiğinde

• Dünyaya Gelmemde Maksat, Esti Bahar Yeli, Gel Ey Aşık, Gonca Gülün Kokusuna, Gönül Sana Nasihatım, Gözyaşı Armağan, Güzelliğin On Para Etmez, Kahpe Felek, Kara Toprak, Kızılırmak Seni Seni, Küçük Dünyam, Ne Ötersin Dertli Dertli, Seherin Vaktinde, Sekizinci Ayın Yirmiikisi,Sen Varsın, Şu Geniş Dünyaya, Uzun İnce Bir Yoldayım, Yaz Gelsin, Yıldız (Sivas ellerinde)

biyografi

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.