Aşık Mahzuni Şerif Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
191
Aşık Mahzuni Şerif Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Aşık Mahzuni Şerif Kimdir? Biyografisi, bölümünde Aşık Mahzuni Şerif Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Aşık Mahzuni Şerif Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aşık Mahzuni Şerif Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aşık Mahzuni Şerif

Aşık Mahzuni Şerif, 17 Kasım 1940 senesinde Kahramanmaraş’ın Afşin İlçesi’nin Berçenek Köyü’nde (Tarlacık köyü) dünyaya geldi. 1955 senesinde, sonradan Ankara’ya nakledilen Mersin Astsubay Okulu’na kaydoldu.

1960’ta eşi Suna’yı kaçırdı ve 6 ay köyünde kaldı. Bu arada okulu Balıkesir’e nakledildi. Okul komutanının çabası ile yeniden okula dönen Aşık Mahzuni, 6 ay devamsızlık yaptığına ilişkin bir ihbar üzerine okuldan atılınca yeniden köyüne döndü. 1964 senesinde ilk plağı ilemüzik piyasasına girdi.


Bir süre Gaziantep’te ikamet ettikten sonra Ankara’ya taşındı. 1989-1991 senelerı içinde Halk Ozanları Federasyonu aracılığıyla Dünya’nın en büyük 3 ozanı içinde gösterildi.

Sivas Dramı adlı türküsünü, Sivas Katliamı’nda yaşamını yitirenlere ithaf etmiştir.

2001 senesinin Kasım ayında kendisine, “Elhamdülillah Kızılbaş’ım ve laiğim. Ben değil, yedi sülalem Kızılbaştır. Bir suç varsa o da dedemdedir.” dediği için, DGM aracılığıyla aleyhinde dava açıldı. Duruşma 27 Aralık 2001 tarihinde DGM’de yapıldı.

2001’in başlarında rahatsızlanarak, kalp ve solunum yetmezliği sebebiyle, JFK Hospital’da yoğun bakım altına alındı. Mayıs ayında taburcu edildi. 17 Mayıs 2002 tarihinde, evli, sekiz çocuk, dört torun sahibi olan Mahzuni Şerif 60’lı yaşlarında Almanya’nın Köln şehrinde vefat etti. Vefat ettiğinde, DGM’deki davası halen sonuçlanmamıştı.

Mezarı şu an son ikamatgâhı olan Hacı Bektaş Veli Külliyesi’nin yakınındaki Çilehane adı verilen bölgededir.


Aşık Mahzuni Şerif Eserleri
Türk halk müziği sanatçıları tarafında söz ve besteleri çok fazla kullanılmıştır. Araştırmacı Yazar Battal Pehlivan’ın Aşık Mahzuni Şerif’in yaşamı ve sanatı üzerine yaptığı incelemenin adı Dom Dom Kurşunu idi. Dom Dom Kurşunu, Yedin Beni, Yuh Yuh, Fadimem, Gül Yüzlüm, Ciğerparem,Merdo,Dostum Dostum, Han sarhoş Hancı sarhoş, Çeşmi Siyahım,Yalan Dünya, Ağlasam mı?,Abur Cubur Adam, Katil Amerika ve Ekmek Kölesi gibi eserleriyle tanınan Aşık Mahzuni’nin türkülerini İbrahim Tatlıses’ten Ahmet Kaya’ya Mahsun Kırmızıgül’e Murat Göğebakan’dan Selda Bağcan’a kadar bir çok Türk halk müziği ve bazı pop müzik sanatçıları da okudu. Halk şiirine gönül veren ve konuşma dilini şiirleştiren Aşık Mahzuni’nin 453 plağı, 50 kasedi ve yayınlanmış 9 adet kitabı yer alıyor. Ayrıca TRT aracılığıyla çekilmiş 2 adet belgeseli bulunmaktadır.
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.