Âşık Davut Sulari Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

28.10.2021
254
Âşık Davut Sulari  Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Âşık Davut Sulari Kimdir? Biyografisi, bölümünde Âşık Davut Sulari Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Âşık Davut Sulari Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Âşık Davut Sulari Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Âşık Davut Sulari

Âşık Davut Sulari (Davut Ağbaba), 1925 senesinde Erzincan’ın Çayırlı beldesinde dünyaya geldi. Davut Sulari, Dedesinin yanında yetişti ve Sulari mahlasını kullandı. Dedesi Kaltık Mehmet Ağa tasavvuf şairiydi. Saz çalma, şiir söyleme ve türkü yakma zevkini dedesinden aldı. Âşıklar bayramının Konya’da yapılmasında emeği geçmişti.

Âşık Davut Sulari, Türkü, atışma, güzelleme dallarında örnekler verdi. Doğu Anadolu’da asırlardan beri dilden dile anlatılan efsaneleri, menkıbeleri şiirleştirir; sazıyla etkili bir makam ve deyişle dost meclislerinde sunardı. Bütün ömrünü âşıklık geleneğine sadık kalarak sürdürdü. 17 yaşından başlayarak, aşıklık geleneğinin en önemli temsilcilerinden oldu. Konya Aşıklar Bayramı’nın oluşumunda yer aldı. TRT radyolarında bölge sanatçısı olarak çalıştı.

Aşıklar meclislerinde sanatını icra etmeyi ömrü boyunca sürdürdü. Aşık Daimi’nin ustası olup, diğer bir çok ünlü sanatçıyla birlikte de çalışmıştır.

Âşık Davut Sulari, 17 Ocak 1985 senesinde öldü.

Kızı Edibe Sulari 2 Temmuz 1993’te Sivas Katliamı’nda Madımak Oteli’nde yanarak yaşamını yitirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.