Aşık Daimi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

29.10.2021
128
Aşık Daimi Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Aşık Daimi Kimdir? Biyografisi, bölümünde Aşık Daimi Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Aşık Daimi Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Aşık Daimi Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Aşık Daimi

Aşık Daimi, 1932 senesinde İstanbul’da dünyaya geldi. Aşık Daimi, Esasen Erzincan’ın Tercan beldesindendir Ali Babaoğullarından Baba daimi 1. dünya savaşı saatleri civarında İstanbul’a göç etmiştir. Asıl adı İsmail Aydın’dır.

Her iki dedesinin de saz şairi olmasının etkisiyle ufak yaşta bağlama çalmayı ve aşıklık geleneğini öğrenmiştir. Lakin ilk ustası Aşık Davut Sulari’dir. Yaklaşık 10 yaşında Davut Sulari’nin yanında çıraklığa başlayan Daimi, 2.5 yıl kadar birlikte dolaşarak geleneğe, şiire ve türküye ilişkin bilgisini pekiştirmiştir.

Aşık Daimi, 1950 senesinde İstanbul’dan ayrılarak Tercan’a yerleşmiştir. Bilhassa bu seneler, yörede duyulduğu ve sevildiği dönemdir. Aynı zamanda kendisinin de aşıklık geleneğini pekiştirmesini sağlamıştır. 1962’den sonra yeniden İstanbul’a dönen Daimi ölümüne dek orada yaşamıştır. Geçmişi bundan dolayı Daimi Baba, Tercanlı Daimi gibi adlarla anıldı.

Önceleri usta malı türküler söyleyen Aşık Daimi ardından kendi deyişlerine ağırlık verdi. 1948 senesinde “Bir seher vaktinde indim bağlara” dizesiyle başlayan ilk şiirini yazıp müziklendiren, yaşamı boyunca arşivlere yüzlerce türkü kazandıran Aşık Daimi, TRT aracılığıyla açılan sınavı kazanarak kaşeli sanatçı olmuştur.

Bilhassa yaşamının son 20 senesinde bir çok genç ozanı etkilemiştir. Uzun seneler bir çok sanatçı ve ozana bağlama dersleri vermiştir. Türkiye ve Avrupa’nın çeşitli kentlerinde konserler vermiş, onlarca kaset ve plak doldurmuştur. Şiirlerinde sevgi, doğa ve her türden ayrımcılığı eleştiren, insan öğesini öne çıkaran konuları işlemiştir. Kızı Yadigar Aydın Orhan aracılığıyla hazırlanan Daimi’nin tüm şiirleri ve deyişlerinin toplandığı kitap “Aşık Daimi, Hayatı ve Eserleri” (1999) adıyla yayınlanmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.