Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
233
Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi Sayfası

Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi, bölümünde Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Arthur Von Hippel Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Arthur Von Hippel

Arthur Von Hippel, 19 Kasım 1898 senesinde Almanya’nın Rostock kentinde dünyaya geldi. Radarın mucidi Alman-Amerikalı fizikçidir. Maddenin molekül yapılarına ilişkin çalışmalarıyla da tanınan Von Hippel, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nde Laboratory for Insulation Research kurumunun kurucusu ve başkanıydı. von Hippel, geliştirdiği radarların İkinci Dünya Savaşı’nda kullanılmasından dolayı Başkan Truman’dan takdirname almıştı.

Material Research Society, Von Hippel’in bilimsel çalışmalar yaptığı malzeme bilimi ve mühendisliği alanında yeni buluşlara imza atan bilim adamlarına verilmek üzere, von Hippel’in adına 1976 senesinde bir nişan verme kararı almıştı.

Arthur von Hippel, 1930 senesinde birlikte çalıştığı Nobel ödüllü fizikçi James Franckın kızı Dagmar ile evlendi. Hitler iktidarında Nazi baskısı sebebiyle 1933 senesinde Almanya’yı terkeden von Hippel, önce Kopenhag’ta Niels Bohr Enstitüsü’nde çalıştı. Ardından ABD’ye göç eden von Hippel, MIT’de çalıştıktan sonra 1965 senesinde emekli oldu.


ABD’nin Massachusetts Teknoloji Enstitüsünün (MIT) kıdemli öğretim üyelerinden ve 1940’larda radarın gelişiminde çok önemli payı olan bilim adamıdır.

Arthur von Hippel, 31 Aralık 2003 tarihinde 105 yaşında öldü.

Massachusetts eyaleti Weston kentinde 65 yıl yaşayan von Hippel’in bir kızı, 4 oğlu, 11 torunu ve 7 torun çocuğu yer alıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.