Arthur Schopenhauer Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
207
Arthur Schopenhauer Kimdir? Biyografi Sayfası

Arthur Schopenhauer Kimdir? Biyografi, bölümünde Arthur Schopenhauer Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Arthur Schopenhauer Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Arthur Schopenhauer Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Arthur Schopenhauer

Arthur Schopenhauer, 22 Şubat 1788 Danzig’te dünyaya geldi. Alman kökenli bir filozoftur. Banker olan babasının, çocukluğunda ölmesi üzerine annesiyle birlikte Weimar’a göç etmiş, öğrenimini bu şehirde tamamlamıştır.

Uzun seneler Berlin Üniversitesi’nde okutmanlık vazifesinde bulunmuş, 1831 senesinde Frankfurt’a çekilerek eserleriyle uğraşmaya başlamıştır. Çok çalışkan ve enerjik bir insan olan Schopenhaur, pesimist filozoflardandır.

Bütün felsefesini tasarım ve irade üzerinde kurmuştur. Ona göre dünya, fakat bir zeka içinde dizayn edilmiş olarak kabul edilebilir. İrade, bu dizayn edilmiş dünyanın dayanağıdır. Bu irade, yaşamak isteği eğilimi ile kendini gösterir, fakat bu gayretin yanında ıstırap mevcuttur. Hegel, Scheling ve Fichte’ye zıt bir filozoftur. tarihinden bu yana

Nietzsche üzerinde büyük etkisi olduğu bilinir. Kendine özgülüğü ve düşünce yapısının çarpıcılığı ile felsefe tarihinde yerini alır. “İstenç ve tasarım olarak dünya” ve “Aşkın metafiziği” gibi yapıtlarıyla tanınır.

Felsefesinin ilkesel bir kavramı irade kavramıdır. Dünyanın özü ve gerçekliği irade iken, fenomenlerden bir araya gelen dünya, tasarımdan başka bir şey değildir. İrade, Schopenhauer felsefesinde kendini bir zorunluluk olarak gösterir, ki onun düşüncesindeki kötümserliğin ve karamsarlığın kaynağı da esas olarak budur. İnsan, tamamen kurtulamayacak olsa da istencin/iradenin emrine boyun eğerek acı ve kederden kısmen kurtulabilir. Bu noktada Schopenhauer’ın düşüncelerinin belirli ölçüde, kaderciliğin ağır bastığı Doğu felsefelerine yakınlaştığı söylenebilir. Schopenhauer’a göre; birbirlerini en fazla tesir edenler (büyüleyenler) birbirlerini en fazla itmam edenler (tamamlayanlar)’dır.

İrade kavramı ile içgüdüsel bir anlatıyı ifade etmiştir. İrade kavramı fiziksel ve sosyal yapımızı şekillendiren bir durum gibi gözükse de Doğadan, özümüzden gelen bir enerjidir.Bu enerji yaşamı, toplumsalı, adaletsizliği döngüsel olarak ilerleten güçtür. İnsan bu enerjiden kaçamaz,içseldir ve doğanın bir parçası olan insan yaşarken aslında cinsel ve yaşamsal enerjiyle bir yeni anlamlandırmalar silsilesi ile İrade’ye hizmet eder. İrade; yaşamı sağlayan bir enerjidir.

İnsanın kontrolsüz biçimde irade içinde hareketi; uygarlıkları, acıları, kötülüğü doğurmuştur. Çünkü irade hep ister, yaşam için talep eder. Birey iradenin kontrolündeki yaşamda sorunsalın içinde iradenin karşısına merhamet ve acı duygusunu koyarak bir nebze de olsa dışına çıkabilir ve birey olarak kendini yapabilir.

Dünyanın düzenini sağlayan bu idea ve doğa fenemonenleri bütünün enerjinin dışına çıkmak; insana acı verir. kuvvetli bir münzevi yaşam gücü ve karşı direnç ile gerçeğin karşısında yaşanabilir.

Arthur Schopenhauer, 21 Eylül 1860 tarihinde Frankfurt’ta öldü.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.