Arthur de Gobineau Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
174
Arthur de Gobineau Kimdir? Biyografi Sayfası

Arthur de Gobineau Kimdir? Biyografi, bölümünde Arthur de Gobineau Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Arthur de Gobineau Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Arthur de Gobineau Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Arthur de Gobineau

Joseph Arthur Comte de Gobineau, 14 Temmuz 1816 senesinde dünyaya geldi. Ari Aryan ırkına dair Irkçılık teorisinin geliştirilmesiyle ünlü olan 1853-1855 senelerı içinde yazdığı mektuplarını topladığı ”İnsan Irklarının Farklılığı Üzerine Denemeler” adlı eseri ile tanınmıştır.

Fransa ve İsviçre’de okul ve üniversite eğitimi aldı. Fransa’ya döndüğünde, yaşamını bilim kurgu romanları ve gerici mecmualarda yayına giren yazıları ile kazandı. Yakın dostluk kurduğu ve yazıştığı İkinci Cumhuriyet zamanında dışişleri bakanı Alexis de Tocqueville ile tanışmasının faydasını gördü ve Gobineau 1849 senesinde Fransız Dışişlerine katıldı. Gobineau İkinci Cumhuriyet döneminin başarılı bir diplomatıydı. Brezilya ve diğer ülkelere atanmadan önce 1855 senesinde III. Napolyon aracılığıyla İran’a atandı. 1859 yıllında da Gobineau İmparatorluk Komiseri olarak ABD’de hizmet sundu, 1861 senesinde ikinci kez olan üstün diplomat elçisi olarak İran’da hizmet sundu. Aynı hizmeti 1864 yıllında Atina’da sundu. Ayrıca Rio de Janeiro ve Stockholm’de Gobineau diplomat olarak hizmet sundu.

Irkların sınıflandırılmasının kültürü oluşturduğu inancına vardı. İnancına göre beyaz ırk, siyah ırk ve sarı ırk (Moğol ırkı) içindeki değişikliklar tabii bir bariyerdi ve bu ırkların karışması bu bariyerleri yıkıyordu ve kaosa sebep oluyordu. Orta Doğu’yu, Orta Asya’yı, Hindistan’ı, Kuzey Afrika’yı ve dönemin Güney Fransa’sını ırkî olarak karışımış bölgeler olarak sınıflandırdı.

Gobineau, beyaz ırkın diğerlerinden üstün olduğuna inanıyordu. Bunun “Aryan” olarak isimlendirilen kadim Hint-Avrupa ırkı kültürüne uygun olduğunu düşünüyordu. Beyaz ırkın melezleşmesinin kaçınılmaz olduğunu yazmıştı. Fransa’daki iktisadi karışıklıkların çoğunu ırkların kirlenmesine yordu. Hayatının ileriki dönemlerinde düşüncesini değiştirdi ve beyaz ırkın korunacağına inanmaya başladı.

Gobineau’ya göre imparatorlukların gelişimi farklı ırkların karışımına yol açtığu için “üstün ırk” için son derece yıkıcıydı. Bunu bir ırki dejenerasyon olarak gördü. Tanımlamalarına göre İspanya’nın, Fransa’nın ve Almanya’nın çoğunun, Güney ve Batı İran’ın ve de İsviçre’nin, Avusturya’nın, Kuzey İtalya’nın ve Britanya’nın büyük bir parçasının melez ırkların yol açtığu dejenerasyona uğramıştı. Ayrıca ona göre Kuzey Hindistan’ın tamamı sarı ırktan oluşuyordu.
Adolf Hitler ve kurucusu olduğu Nazizm, Gobineau Antisemitik olmamasına rağmen, onun ideolojisin çoğunu örnek aldı. Gobineau’nun fikirlerini benimseyen Naziler, Nietzsche’nin fikirlerini yeniden yazmaya zorladıkları gibi onunkileri de yeniden kendilerine göre yorumlattılar.

Gobineau ölümünden hemen önce Almanya, Bavyera’daki Bayreuth’ı ziyaret etti. Orada Antisemitik karakterdeki Bayreuth camiasının gelişimine tesir etti.

Arthur de Gobineau, 13 Ekim 1882 tarihinde Torino’da öldü.

Bahailik’e göre Gobineau, İran İmparatorluğu’nda Babi inanışına ait, 1852 senesinde idama mahkum edilmiş Bahaullah Mirza Hüseyin Ali aracılığıyla yazılmış ilk tarihi el yazmalarının tümünü elde eden kişidir. Elyazmaları, Paris’teki Fransız Milli Kütüphanesi’nde korunmaktadır.

Gobineau bunun bunun yanında 1874 senesinde önemli eseri Les Pléiades romanını yazdı. 1877 senesindeki çalışması Rönesans bugünlerde beğeniyle karşılanmaktadır. Her iki çalışması da kendisinin yeni aristokrat politikalarını ve demokratik popüler kültüre olan bakışını yansıtır.

Gobineau kendisinin Vikinglerin ve Rönesans dönemi paralı askerlerinin ahfadı olduğuna inanır.

Gobineau bunun bunun yanında büyük bir Yunan hayranıydı. Orjina Yunan Devleti’nin önemli belgesi olan Yunanlıların 19. Yüzyıl Sonundaki Krallığına’yı yazdı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.