Arif Susam Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
310
Arif Susam Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Arif Susam Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Arif Susam Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Arif Susam Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Arif Susam Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Arif Susam Biyografisi

Arif Susam Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Arif Susam Kimdir? Taverna müziğinin usta ismi ve kıymetli temsilcilerinden olan sanatçı uzun yıllardır bu alanda çok kıymetli eserler vermiştir. Taverna müziğinin tecrübeli ismi Arif Susam Kaç Yaşındadır?  Başarılı sanatçı 1956 senesinde doğmuştur. Eğitim yaşamı İstanbul Konservatuarı’nda sekiz yıl süreyle yatılı devam eden isim Klasik Batı Müziği eğitiminin yanında orkestra şefliği eğitim hayatına de devam etmiştir. Arif Susam Nerelidir? diye soracak olursak, Arif Susam Elazığlıdır.

Arif Susam piyano, alto saksafon, sibemol klarnet, tenor saksafon müzik cihazlarıni çalmaktadır. Farklı enstürmanları çalması ile müziğinin kendine özgü niteliğini ortaya koymuştur. 1984 senesinde “Yıldönümü” adlı şarkısıyla ünlü olan ve aynı yıl “Efsane Aşk” adlı ilk albümünü çıkaran sanatçı, “1982 senesinde sahne yaşamına Tarabya’da Köşem Restaurant’ta başlamıştır. Burada 14 yıl sahne alan Susam, programlarını piyanosuyla tek başına yapmıştır. Kumkapı Kordon restaurantta 5 yıl sahne alan sanatçı askerliğini İstanbul Yeniköy Kalender Orduevi’nde orkestra şefi olarak 1977 de yapmıştır.


Sanat Hayatı ve Eserleri

Albümlerinin tamamına yakınını canlı kayıt olarak hazırlayan Arif Susam, şarkılarında sahne konuşmalarına, bazı taverna efektlerine yer verir. Bu özelliği ile ünlü olan sanatçının albümlerinde canlı performans havası hakimdir ve böylece dinleyicileri için taverna müziği daima canlı biçimde yansıtılmaktadır. Bu tarz çalışmaları ile uzun yıllar dinleyenleri ile sıkı bir gönül bağı kurmuş, başarısını sürdürmiş ve kendisine duyulan sevginin hakkını vermiştir.

Ünlü sanatçı Efsane Aşk isimli ilk albümünün sonrasında eserler vermeye devam etmiş, 1985 senesinde Kara Kara, 1986 senesinde Taverna Yıldönümü, 1987 senesinde Kararsız Gönlüm albümlerine, üç ayrı çalışma olan Kader Utansın, En Büyük Cimbom- Şampiyonluk Gecemiz, O Kadın İçin albümlerine ise 1988 senesinde imzasını atmıştır. 1989 senesinde ise Hasreti Kutluyorum ile 80’li senelerda adından çokça söz ettirmiştir. 1986 senesinde Taverna Yıldönümü albümüyle 1.5 milyonun üzerinde bir satış rakamına ulaşarak büyük bir başarıya ulaşmıştır.

90’lı senelera Evliler De Sevebilir- Hasret Olmasın albümüyle başlayan Arif Susam, Beni Düşün albümünü 1991 senesinde, 1992 senesinde Sevenler İçin ve yine Boncuk Gözlüm adlı çalışmasını 1993 senesinde, 1994’te ise Unutulmuyor albümünü piyasaya sürmüştür. İşte Yeniden- Çılgınım, Sakın Unutma albümlerinin sonrasında 2000 senesinde Aşkımız Bitmesin, 11 yıl aranın sonrasında 2011 senesindeysa Ölümsüz Sevdim albümüne imzasını atmıştır.

Onlarca şarkı, albüm ve eseri bulunan sanatçı, müzisyen kimliğinin yanında sinema filmlerinde de rol almıştır. Kader Utansın (1987), Hatıram Olsun (1988) filmlerinin sonrasında 1990 senesinde Herşeyi Bitirdik ve Benimi Buldun filmleri çekilmiştir. 2000 senesinde Veda Gecesi filminin sonrasında 2013 senesinde Doksanlar adlı televizyon dizisinde yer almıştır. Bu dizinin sonrasında 2017 senesinde ise Kolonya Cumhuriyeti sinema filminde rol alan Arif Susam, bu filmde Sıktı mı Canını adlı bir şarkı da seslendirmiş ve bu şarkı film müzikleri içinde yerini almıştır.


Özel Hayatı

1980 senesinde Perihan Susam ile evlenen sanatçının, iki erkek çocuğu mevcuttur. Oğlu Oğuz Susam babasının menajerliğini de yapmaktadır. Oldukça geniş bir takipçiye sahip sanatçı bunun yanı sıra mütevazılığı ile dikkatleri üzerine çekmiş, çok geniş bir kitle aracılığıyla takdir toplamış, gönüllere taht kurmuştur.

Onlarca albüm ve şarkının olduğu müzik yaşamı ve oynadığı filmlerle başarılı bir sanat yaşamı süren Arif Susam, eserleri ve müziği ile yeni bir ekol oluşturmuş, alanında kazandığı başarılarla sanat yaşamın sürdürirken, sevenleri ile birlikte olmaya sürdürmektedir.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.