Arif Şentürk Kimdir? Biyografi Sayfası

29.10.2021
294
Arif Şentürk Kimdir? Biyografi Sayfası

Arif Şentürk Kimdir? Biyografi, bölümünde Arif Şentürk Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Arif Şentürk Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Arif Şentürk Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Arif Şentürk

Arif Şentürk, 1941 senesinde Makedonya’nın Kumanova şehrinde dünyaya geldi. İlköğrenimini Makedonya’da bulunan bir Türk okulunda tamamlayan Arif Şentürk, 1956 senesinde ailesiyle birlikte Türkiye’ye göç ederek, Kırklareli’ye yerleştiler. Sonraki zamanda ise İstanbul’un Zeytinburnu beldesine taşındılar.

Kalabalık bir ailede büyüyen Arif Şentürk’ün 10 kardeşi var ve ekonomik zorluklardan dolayı 15 yaşından bu yana marangozluk, boksörlük, futbolculuk, hakemlik ve berberlik gibi bir çok değişik meslekte çalışmış. Bakırköy ve Yeşilköy Halkevi Müzik Okulu’nda müzik eğitimleri almış.

1974 senesinde TRT radyosunda duyduğu, Türk Halk Müziği Amatör Ses Yarışması düzenleneceği anonsuyla yarışmaya katılmaya karar veren Arif Şentürk, Harbiye’de bulunan Mesut Cemil Stüdyosunda tertip edilen yarışmaya katıldı. Önce Anadolu türküleri okudu fakat zaten o zamanda bir çok Anadolu türküsü olmasından dolayı tutmaz denilerek sen Rumeli’den geldin niye Rumeli türküleri okbekliyorsun git biraz hava al gel onları oku dendi. Daha sonra Vardar Ovası ve Bulut Gelir Seher ile adlı türküleri okuyan Arif Şentürk, Nida Tüfekçi’nin de desteğiyle Türk Halk Müziği dünyasına adım attı. Rumeli türküleri ile ünlü olan Arif Şentürk, sanat yaşamı boyunca bir çok albüm yaptı.

Arif Şentürk, müzik dışında dizi, sinema oyunculuğu ve film müzikleri de yapan bir çok dizi ve filmde çeşitli rollerde boy gösterdi.

2018 senesinin aralık ayında bypass cerrahi operasyonu geçiren Arif Şentürk, başarılı bir operasyon sonrasında sağlığına kavuştu.

Arif Şentürk Albümleri

Rumeli Türküleri
Deryalar
Kına Havası
Yemen

2010 Akasya Durağı
2001 Buruk Sevinçler Sokağı
1999 Artık Dün Yok
1997 Bitmeyen Bekleyiş – Arif
1995 Bir Rüya Gibi
1995 Afilli Kemal – Şarkıcı
1995 Sıra Bende
1994 Beklenmeyen Misafir – Kadir
1993 Yaşarken Öldüm
1989 Ramize
1987 Umut Tüneli
1985 Soykırım

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.