Arif Sami Toker Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

26.10.2021
163
Arif Sami Toker Kimdir? Biyografi Sayfası Sayfası

Arif Sami Toker Kimdir? Biyografisi, bölümünde Arif Sami Toker Kimdir? Biyografisi sayfası ile karşınızdayız. Arif Sami Toker Kimdir? Biyografisi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Arif Sami Toker Kimdir? Biyografisi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Arif Sami Toker

Arif Sami Toker, 14 Nisan 1926 senesinde Gelibolu`da dünyaya geldi. Gelibolu’dan İstanbul’a taşınan babası Şükrü Bey, annesi Hanife Nimet hanımla birlikte çocukluğu ve gençliği İstanbul`da geçen sanatçının çok genç yaşta, bestekâr Sadettin Kaynak ve Hafız Kemal Batanay ile musiki dersleri aldı.

Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne kaydoldu ve Emin Ongan`ın derslerini takip ederek musiki bilgisini geliştirdi. Ortaokulu İstanbul’da okudu.

Arif Sami Toker, 16 yaşındayken, 1942 senesinde yapılan İstanbul Konservatuarı Türk Müziği İcra Heyeti imtihanını kazanarak vazifeye başladı. Bu görev kendine Dr. Suphi Ezgi ve Sadettin Arel gibi musiki bilginleriyle tanışma fırsatını buldu ve bunların talebesi oldu. Nazari bilgisini en üst düzeyye getirdi.


Ticaret Lisesi yerine Konservatuvarı tercih ettiği için öğrenimi yarım kaldı ve askerliğini er olarak bando bölüğünde yaptı. Burada batı müziği enstrümanlarını tanıma fırsatı buldu.

1945 senesinde İstanbul Tepebaşı Gazinosu’nda ilk defa sahneye çıkarak sahne yaşamına başladı. Nihavent Makamında bir çok şarkı besteledi.

1950 senesinde İstanbul Radyosu ‘nda amatör sanatçı olarak vazifeye başladı. Daha sonra İstanbul Radyosu Türk Musikisi Şubesine kadrolu olarak vazifeye sürdü.

1952 senesinde başlayarak yurt turnelerine çıktı ve 30 turne yaparak rekor kırdı.

Arif Sami Toker, 1954 senesinde İzmir Radyosu Müzik Yayınları Şefliği görevine atandı ve bu görevi 4 yıl sürdürdü. İzmir Türk Musiki Derneği ‘nin başkanlığını da yaptı.


Arif Sami Toker’in eskimeyen bir sesi, şahane bir icra tarzı vardı. Türk Musikisinde en fazla bestesi bulunan bestecilerimizden biridir. Nazari ve nota bilgisi en üst düzeydeydi.

Bestekar Arif Sami Toker ve eşi Sevim Toker, 1987 senesinde Nazilli Sümerbank Basma Fabrikası için bir marş hazırlamıştır.

Arif Sami Toker, 1946 senesinde Meliha hanımla evlendi ve bu evlilikten çocukları olmadı. Daha sonra bir iki evlilik daha yaptı, en son Sevim Toker hanım ile evliydi.

Arif Sami Toker, 27 Nisan 1997 tarihinde İstanbul’da yoksulluk içinde Balıklı Rum Hastanesi’nde kalp yetmezliğinden yaşamını yitirdi.

Arif Sami Toker’in Bazı Eserleri


Aşk En Büyük Emeldir
Aşkımın İlkbaharı
Ayrılık Büküverdi Boynumu
Bir Kara Gözlüye Ay Balam
Bir Sevda Geldi Başıma
Çek Küreği Güzelim
Çıksam Şu Dağların Yücelerine
Dalında Solarken
Gel Sevgilim
Gözden Irak Olanlar
İftira
İpek Saçlarınla
Talihin Elinde Oyuncak Oldum
Yüzün Penbe Güllerden
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.