Ardan Zentürk Kimdir? Biyografi Sayfası

26.10.2021
135
Ardan Zentürk Kimdir? Biyografi Sayfası

Ardan Zentürk Kimdir? Biyografi, bölümünde Ardan Zentürk Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Ardan Zentürk Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Ardan Zentürk Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Ardan Zentürk

Ardan Zentürk, 1955 senesinde İstanbul / Üsküdar’da dünyaya geldi. Babası, Dr.Neşet Adnan Zentürk, doktorluk mesleğinin bunun yanında, dönemin ileri gelen gazete ve dergilerinde yazardı.

Star Gazetesi’nde köşe yazarlığının yanında kendisine ait Zentürk Yapım Yayın adlı bir şirketi mevcuttur. Şirket TRT ekranlarına Sınırlar ve İnsanlar adlı bir program hazırlamaktadır.

Ardan Zentürk, ilk öğrenimini Marmara Koleji (İstanbul), Orta ve lise öğrenimini Eskişehir Maarif Koleji ’nde bitirdi. Marmara Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi Kürsüsü Dış Politika Bölümü’nden 1979 senesinde mezun oldu, İstanbul Üniversitesi, Siyaset Bilimi Kürsüsü’nde bir yıl master yaptı.

Meslek içi eğitiminin önemli bir bölümünü, Drake Üniversitesi’nde aldığı TV yöneticiliği kursu ile bitirdi. Bunun yanı sıra, Georgetown Üniversitesi Stratejik Araştırmalar Enstitüsü, Oxford Üniversitesi Orta Asya Araştırmaları Ensitütüsü gibi kuruluşlarda mesleği ile alakalı kısa süreli kurslara katıldı.

H. Canan Zentürk ile evli. A.Özgür Zentürk ve S.Ege Zentürk adlarında iki oğlu var. Çok iyi derecede İngilizce bilir.

Gazeteciliğe 1976 senesinde, İstanbul Ticaret Odası’nın resmi yayın organı olan İstanbul Ticaret gazetesinde başladı.

Şu anda Anadolu Bil Meslek Yüksek okulunda öğretim görevlisi olarak öğrenciler ile tecrübelerini paylaşmaktadır.

1977 senesinde Hürriyet Gazetesi’te yazıişlerine bağlı sayfa düzeltmeni oldu. Devamında şu gazetelerde görev yaptı.

Tercüman Gazetesi, Güneş Gazetesi, Sabah Gazetesi, Günaydın Gazetesi. Tercüman, Güneş, Sabah ve Günaydın gazetelerinde Dış Haberler Editörlüğü, Güneş’te yazı işleri müdürlüğü, Günaydın’da da Ankara Temsilciliği görevlerini gerçekleştirdi. 1999-2000 senelerı içinde da Türkiye Gazetesi Genel Koordinatörlüğü’nü yaptı.

Meslek yaşamı boyunca Tercüman, Güneş ve Günaydın gazetelerinde dış haber ağırlıklı yorumculuk, Dünya gazetesi “Politika Terası” köşesi siyasi yorumculuğu, Türkiye gazetesi Avrasya-Strateji sayfası yazarlığını yürüttü.

Televizyonculuğa HBB’nin Ankara Haber Müdürü olarak 1992 senesinde geçti. 1993 senesinde Star TV’nin Ankara Temsilcisi, 1994’te de Genel yayın Yönetmeni oldu. 1995 senesinde Kanal D genel yayın yönetmenliği görevini yaptı. 1997 senesinde Kanal 6 Genel Koordinatörlüğü’ne getirildi. 2002-2003 senelerı içinde da Starhaber 24 haber kanalının genel koordinatörlüğünü yürüttü.

TV Programları

Türkiye’nin Başkenti Ankara, Kırmızı Koltuk, Politika Arenası (Star TV)
Sıcak Gündem (Kanal D)
Strateji (Kanal 6)
A/Z Dosyalar (Star TV)
Başkan (24)

Dergicilik Çalışmaları

Türkiye’nin en eski savunma sektörü dergisi M5 Savunma ve Strateji ’nin 2001 senesinde yeniden yapılanmasını sağlayan genel yayın müdürü oldu, bu sektördeki çalışmalarını şu anda MSI Savunma Dergisi nde yürütüyor.

Nokta Dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği’ni yaptı. (2005)

Yaptığı Söyleşiler

Türkiye ziyaretleri sebebiyle, ABD eski başkanları Jimmy Carter ve Richard Nixon, SSCB son Devlet Başkanı Mikhail Gorbaçov ile söyleşiler yaptı. Diğer önemli söyleşileri: Henry Kissinger, Genadi Gerasimov, Andreas Papandreu, İlham Aliyev, Aliya İzzet Begoviç, Ebulfez Elçibey, Gulbeddin Hikmetyar, Yaser Arafat, Rauf Denktaş, İslam Kerimov, Saparmurat Türkmenbaşı,Hüsnü Mübarek, Şimon Perez, Benyamin Netanyahu gibi dünya hadiselerina yön veren isimler ile çalıştığı gazete, dergi yahut televizyonlar adına görüşmeler gerçekleştirdi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.