Arda Turan Kimdir Biyografisi ve Hayatı

30.09.2021
328
Arda Turan Kimdir Biyografisi ve Hayatı

Arda Turan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı, biyografi bölümünde Arda Turan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı biyografisi ile sizlerleyiz. Arda Turan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı , kaç yaşında, nereli hemen siz değerli okurlarımıza geniş bir şekilde bahsedelim.. 

Arda Turan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Arda Turan Kimdir-Biyografisi ve Hayatı

Türk futbolu birden fazla başarılı futbolcu görmüştür. Lakin hem ülkemizde hem de Dünya futbol arenasında başarı elde etmiş olan çok az futbolcu bulunur. Belki de bir elin parmağını geçmeyecek kadar olan bu futbolcular içinde Arda Turan’da bulunur. Arda Turan kimdir denildiğinde son senelerda özel yaşamında yaşadıkları ile çok fazla gündeme gelse de başarılı bir futbolcudur denilebilir.


Arda Turan Kimdir? Biyografisi ve Hayatı

Arda Turan nereli sualinin yanıtı olarak İstanbul’un Bayrampaşa beldesinde dünyaya geldiğu bilinir. 1987 senesinde doğmuş olan Arda İstanbullu olarak burada eğitim ve futbol yaşamına başlamıştır. Fatih beldesinde bir okulda eğitim yaşamına başlamış olan başarılı futbolcu dostları ile okulda ve mahallesinde sürekli olarak olarak maçlar yapmıştır. Bu maçlar aracılığıyla futbola olan ilgisi ve kabiliyetinin ortaya çıkması ile birlikte Altıntepsi Makel Spor’da amatör olarak futbol oynamaya başlamıştır. Sekiz yaşında amatör olarak başladığı futbol yaşantısında en önemli noktalardan birisi olarak Galatasaray’ın alt yapısına seçilmesi olarak görülmektedir. 2000 senesinde yapılan seçmelerde başarılı olarak Galatasaray’ın alt yapısında futbol oynamaya başlamıştır.

Galatasaray alt yapısında iken özellikle Hagi’den fazla fazla etkilenen futbolcu bu sayede pes etmemeyi ve sürekli olarak mücadele etmeyi öğrenmiştir. 2005 senesinde Galatasaray ile ilk profesyonel düzeyde maça çıktıktan sonra alt yapı düzeysinde oynamaya devam etmiştir. Bu düzeyde dört yıl oynarken toplamda elli altı maçta on yedi gol attı. 2005 senesinin sonrasında Galatasaray’ın kadrosunda bulunan yedek olarak yer bulsa da maçlara çıkamadı. Bu sezonun sonrasında Manisaspor’a kiralık olarak gönderildi. Bir sezon kiralık olarak oynadığı takımda birden fazla başarıya imza attı. Bu başarıları ile birlikte Galatasaray yöneticileri aracılığıyla yeniden takıma çağrıldı. 2006 – 2007 sezonunda tekrar Galatasaray’a dönen Arda burada 2011 yılına kadar anlaşma imzalayarak resmen Galatasaraylı oldu.  Galatasaray’da yüzlerce maça çıktı ve Avrupa Kupaları da dâhil olmak üzere başarılı sezonlar geçirdi.


Arda Turan’ın Avrupa Başarıları

1987 senesinde doğan futbolcu en verimli ve heyecanlı zamanlarını Galatasaray’da geçirdi. 2011 – 2012 sezonu ise Arda Turan için çok değişik ve önemli bir sezondur. Bu sezonda İspanya’nın en kuvvetli personellerinden Atletico Madrid takımı ile anlaşma imzalayarak Avrupa macerasına başlamıştır. Dört yıllık bu anlaşma Arda’nın futbola bakışını ve kabiliyetlerini arttıracağı süreçlerin başlamasını da sağlamıştır. Atletico Madrid ile 2012 senesinde Uefa Kupasını kaldırdı. Bu başarı ile ülkemiz adına ilkler yaşayan bir futbolcudur. 2014 – 2015 senesinde aynı başarıyı bir kez daha elde ederek bu hususta büyük tecrübe elde etmiştir. Atletico Madrid ile birden fazla başarıya imza atan futbolcu burada çok şey öğrenmiştir. 2015 – 2016 sezonu başlamadan adı Avrupa’nın önemli takımları ile anılmaya başlamıştır. Arda Turan bu takımlar içinden Barcelona seçimini yaparak futbolun en önemli takımlarından birisine transfer olmuştur. Beş yıllık bir anlaşma imzalayan Arda toplamda 80 milyon Euro ile çok yüksek bir transfer ücreti alacaktır.


Arda Turan’ın Ülkemizdeki Geçmişi ve Bugünü

Arda, Barcelona’da başarılı dönemler geçirmekle birlikte bazı zamanlarda tanınmış futbolcuların gölgesinde kalmıştır. Bilhassa oynadığı bölgede çok fazla başarılı futbolcunun olması geri planda kalmasına neden olmuştur. Bu durumlarında etkisi ile Arda 2017 – 2018 sezonu başında Başakşehir’e kiralık olarak gelmiştir. 2018 senesinde Sivasspor ile oynanan maçta hakem müdahalede bulununca on maçlık uzun bir cezaya çarptırılmıştır. Halen Başakşehir’de oynayan futbolcunun Milli Takım’da da çok fazla başarısı mevcuttur. Milli Takım ile U – 16 ile A Milli Takım içinde çeşitli düzeylerde futbol oynamıştır. Bu düzeylerde toplam otuz üç gol ile adını tarihe yazmıştır.


 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.