Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi Sayfası

27.10.2021
402
Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi Sayfası

Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi, bölümünde Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi sayfası ile karşınızdayız. Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi detayları ile daha da iyi tanıyalım.

Antonie Henri Becquerel Kimdir? Biyografi – Kaç Yaşında – Memleketi Neresi

Antoine Henri Becquerel

Antoine Henri Becquerel, 15 Aralık 1852 senesinde Paris’te dünyaya geldi. Babası Alexander Edmond Becquerel Paris Doğal Tarih Müzesinde uygulamalı fizik profesörüydü. Ailesinin bilim geleneğini sürdürerek 1872 senesinde École Polytechnique okuluna başladı ve 1888 senesinde fizik üzerine doktorasını verdi.

1878-1892 senelerı arası Paris Doğal Tarih Müzesi’nde asistan, sonrasında da profesör olarak görev aldı. 1895 senesinde École Polytechnique’te fizik profesörü olarak vazifeye başladı.

Becquerel, yağmurlu havadan dolayı birkaç gün uranyum tuzlarını güneş ışığına maruz bırakamadı. Siyah kağıda sarılı film ve üstüne konmuş uranyum bileşiği birkaç gün çekmecesinde güneşin doğmasını ve 1 Mart günü, belli bir sebebi olmaksızın, çekmecedeki filmi banyo etti, ve uranyum kristalinin güneş ışığına maruz kalmadığı halde filme iz bıraktığını gördü. Becquerel bunun x ışınlarına benzer görünmez bir ışın olarak tanımladı.

Becquerel, bulduğu bu sonucu 2 Mart 1896 tarihinde kısa bir makale olarak Fransa Bilim Akademisi’ne okudu. Bu olay o tarihten bu yana 1898 yılına kadar ”Becquerel Işınları” olarak adlandırıldı. 1898 de Marie Curie adını daha genel bir isim olan, radyoaktivite ile değiştirdi.

Becquerel, radyoaktiviteyi bulmasının sonrasında, 3 ayrı keşfe daha imza attı. 1899-1900 senelerı içinde, beta parçacıklarının elektrik alan ve manyetik alan içinde saptığını gözlemleyerek, beta parçacıklarının İngiliz fizikci J. J. Thomson’un yeni keşfettiği elektronlar ile aynı parçacık olduğunu gösterdi. Bunun bunun yanında yeni hazırlanmış uranyumun belli bir süre sonra kısmen yok olduğuna ve radyoaktiflik kazandığına dikkat çekti. Bu gözlem 1990 senesinde Ernest Rutherford ve Frederick Soddy aracılığıyla radyoaktif bozunma olarak adlandırılacaktı. En son 1901 senesinde cebinde taşıdığı radyumun vücudunda yanma yarattığını bildirerek sağlık fiziğine ve radyum kanser nasıl tedavi edileceğine katkıda bulunmuş oldu…

Birçok onur ödülü ve Fransa’da ve Dünyadaki çeşitli akademik topluluklara olan üyeliklerine layık görüldü. 1903 senesinde Pierre Curie ve Marie Curie ile birlikte radyokativitenin keşfinde oynadığı rolden dolayı Nobel Fizik Ödülü’nü aldı.

Becquerel, 25 Ağustos 1908 tarihinde Fransa’nın Le Croisic şehrinde öldü.

Ölümünün sonrasında onuruna, radyoaktivitenin SI ölçü sistemindeki birimine Bekerel(Becquerel yahut Bq) ismi verildi. Ayrıca biri Ay’da diğeri Mars’ta olmak üzere iki kratere Becquerel krateri ismi
verildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.